Bezpečnost na Kubě

Bezpečnostní situace na Kubě je vzhledem k všudypřítomnosti policistů na všech turisticky vyhledávaných místech dobrá, přesto se vyplatí neriskovat a dodržovat místní pravidla bezpečnosti, a především kubánské zákony. Všeobecně je ovšem známo, že Kuba patří k nejbezpečnějším zemí celého amerického kontinentu. 

Kriminalita na Kubě

Kuba je poměrně bezpečná destinace, díky sousedským vztahům mezi Kubánci. Kriminalita tu není tak vysoká, i když je třeba dát si pozor na kapsáře, kteří se pohybují především v méně přehledných oblastech města a v turistických zónách. V posledních letech se kriminalita na Kubě vlivem turismu proměnila a začala být pro cizince, kteří dodržují základní pravidla, bezpečnější.

Nejbezpečnější oblastí Kuby jsou Varadero a letoviska na přilehlých ostrůvkách (cayos). Místní obyvatelé jsou zvyklí na pohyb turistů, je zde možné se pohybovat i samostatně, v turistických oblastech totiž funguje i tajná policie, jež má právě bezpečnost turistů na starost. V každém případě se jednoznačně doporučuje odmítat pouliční prodejce doutníků a dalšího zboží.  

TIP: Nebýt výstřední - na Kubě základní pravidlo pro zachování vlastní bezpečnosti.

Bezpečnost v Havaně

Cestu do hlavního města Kuby by měli turisté absolvovat pro snadnější orientaci v doprovodu delegáta či průvodce, který mluví místním jazykem. Z bezpečnostních důvodů se nedoporučuje u sebe nosit vyšší obnos peněz. Stejně tak nedávejte najevo bohatství, abyste zbytečně nevyvolávali důvod ke krádeži či jiné trestné činnosti. Jinak všeobecně metropole Kuby není o nic nebezpečnějším městem než jiná evropská města.

Noční Havana

Toulky noční Havanou turistům nedoporučujeme. Není zcela bezpečné procházet se v nočních a brzkých ranních hodinách městem, a to hlavně s větším množstvím hotovosti, kamerou či fotoaparátem. Stejně tak je vhodnější nenápadné oblečení. Jedete-li autem, parkujte vždy na hlídaných parkovacích místech. V případě, že jste žena, rozhodně není dobré vyskytovat se v noční Havaně bez doprovodu.

Hurikány na Kubě

Obyvatelé Kuby jsou zvyklí na silné poryvy větrů a ojediněle hurikány, které ale mohou turisty nepříjemně překvapit. Hlavním obdobím tropických bouří a lijáků je červenec až listopad. Pokud se tedy chystáte v těchto měsících odletět do oblasti Kuby či Karibiku, může se výjimečně stát, že vám letní bouře naruší dovolenou. Hurikány se však na Kubě vyskytují velmi ojediněle - za posledních 100 let byly jen 4 opravdu velké hurikány. 

Nebezpečí při hurikánech není nijak vysoké, stačí pouze sledovat předpověď počasí na daný den a v případě, že Vás bouře zastihne, následovat pokyny bezpečnostních složek. V tomto ohledu funguje Kuba velice dobře a organizovaně. Hurikán Vás nepřekvapí z minuty na minutu, je to předvídatelný jev, na nejž se země dokáže připravit, aby nikdo z turistů a místních obyvatel nebyl v nebezpečí. Skvělou předpovědí nejen pro hurikány je portál windy.com

 

Důležité kontakty

Česká ambasáda v Havaně:

adresa: Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43, Nuevo Vedado, La Habana

úřední hodiny: úterý, středa, pátek 09.00 - 13.00

telefon: 00537/8833201

konzulární pohotovost: 00535/2641001 

 

Mohlo by vás zajímat

Víza na Kubu

Očkování na Kubě

Měna a ceny na Kubě

Doprava na Kubě

Důležité kontakty při cestě na Kubu

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace
MAURICIUS