Kuba - mapa, rozloha a počet obyvatel

Základní informace

 • Oficiální název státu: República de Cuba (Kubánská republika)
 • Kuba rozloha: 109 886 km2
 • Hlavní město: Havana (2,328 mil. obyvatel)
 • Kuba počet obyvatel: 11 059 062 (odhad 2020)
 • Průměrný roční přírůstek/úbytek: -0,25 na 1000 obyvatel
 • Hustota zalidnění: 102,3 ob. / km2
 • Jazyk: španělština
 • Prezident země: Miguel Díaz-Canel (od 19/04/2018)
 • Víceprezident: Salvador Valdés Mesa
 • První tajemník ústředního výboru Komunistické strany Kuby: Raúl Castro Ruz
 • Předseda vlády: Manuel Marrero Cruz
 • Časový posun: -6 hodin – v době letního i zimního času (ve srovnání s ČR)
 • Kuba mapa: podívejte se na grafické zobrazení
 • Kuba vlajka: 5 vodorovných pruhů - 3 modré a 2 bílé, u žerdi trojúhelník s bílou pěticípou hvězdou

Kuba je rozlohou největším ostrovem souostroví Velké Antily a zároveň největší ostrov v Karibiku, táhne se v délce 1200 km a místy je široký až 190 km. Většinu povrchu tvoří nížiny, savany, tropické lesy a porosty mangrovníků. Nejvyšším regionem Kuby je pohoří Sierra Maestra, kde se nachází i nejvyšší hora ostrova Pico Turquino (1974 m.n.m.). Río Cauto je svými 343 km nejdelší řekou nejen na Kubě, ale v celých Antilách. Na poloostrově Zapata se nacházejí bažinaté oblasti. Pobřeží je často lemované korálovými útesy a atoly. Na severu Kubu omývá Atlantský oceán, na jihu Karibské moře a na západě Mexický záliv. Severními "sousedy" jsou USA a Bahamy, severovýchodně Turks and Caicos, na východě Haiti, jižně Jamajka a Kajmanské ostrovy a západně Mexiko.  

Kromě hlavního ostrova je stát Kuba tvořen přibližně čtyřmi tisíci malých ostrovů a ostrůvků. Druhý největší kubánský ostrov se nazývá Isla de la Juventud (ostrov Mládeže, před revolucí zvaný Ostrov borovic) a leží asi 100 km jižně od západní části ostrova Kuby v zálivu Batabanó. Ostrovy jsou rozděleny do dvou kategorií. Ty, které mají přírodní zdroj pitné vody se nazývají "Isla" a druhé bez zdroje pitné vody "Cayo". Mezi nejvýznamnější souostroví okolo hlavního ostrova patří na severu Jardínes del Rey a na jihu Jardínes de la Reina. Průměrná celoroční teplota na Kubě se pohybuje okolo 25°C. Teplota mořské vody u pobřeží zpravidla neklesá pod 24°C. Jižní, karibské, pobřeží je o 2-3 °C celoročně teplejší než severní, atlantské, pobřeží. 

Národním stromem Kuby je hojně a všudypřítomně se vyskytující palma královská "palma real", národním květem bílá a velmi silně vonící "mariposa", v překladu motýlek, z čeledi zázvorovitých. Národním ptákem s peřím v barvách kubánské vlajky je krásný "trogon tocororo".

Kuba se dělí na 15 provincií (samostatnou provincií je i hlavní město Havana) plus zvláštní okrsek Isla de la Juventud. Obyvatelstvem je největším městem Havana, následují Santiago de CubaCamagüey, Holguín, Guantanámo, Santa Clara.... V zemi převládají z hlediska etnických skupin běloši 63%, mulati 27%, černoši 9%, Asiaté 1%. Původní indiánské kmeny v průběhu španělské kolonizace vymřely na nemoci zanesené z Evropy a původní populace již na ostrově neexistují, byť někteří obyvatelé se stále hlásí ke své indiánské krvi. I náboženství je rozmanité. Většina Kubánců jsou katolíci, ale stále více obyvatelstva (a to zejména původu černošského) vyznává původně africké náboženství „santería“. Křesťané tvoří 59% populace, ateisté 23%, afrokubánská náboženství (santeria) 17%, ostatní méně než 1%. Na Kubě existuje pouze kubánská národnost. Kubánské státní občanství se získává automaticky narozením na území Kuby. 

Havana - hlavní město Kuby

Nejkrásnější pláže Kuby

Mapa Kuby


Zvětšit mapu
Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace
KUBA 1.7.-11.7.24