Sport, hudba a tanec na Kubě

Sport na Kubě

Mezi nejúspěšnější sporty na Kubě patří bezkonkurenčně baseball a hned poté následují box, bojové sporty jako zápas řecko-římský, judo či taekwondo a v největší míře atletika. V minulosti patřil i kubánský volejbal k těm nejlepším. Velice oblíbené a úspěšné jsou na Kubě i šachy.

Ačkoliv výraznějších výsledků kubánský fotbal nedosahuje, je to sport, jež nejčastěji můžete na Kubě vidět. Fotbal je na Kubě nesmírně populární, běžně můžete vidět na ulici děcka pobíhající v dresech Barcelony či Realu Madrid a každé fotbalové utkání těchto tradičních rivalů je pro Kubánce velkou událostí. Zápasy jsou promítány na velkoplošných obrazovkách, jež sledují davy fandících lidí.

V Havaně se i každoročně koná běžecký maraton "Marabana" a řada triatlonových závodů.

Úspěchy Kuby na Olympijských hrách

Kubánci se mohou pochlubit celou řadu olympijských medailí, a to především díky atletům, boxerům, šermířům, judistům či v řecko-římských zápasech. Historicky si Kuba odvezla z olympijských her již více než 200 medailí a z toho téměř 80 zlatých. Nejúspěšnějšími hrami pro Kubu byly hry v roce 1992 v Barceloně, z nichž si kubánští sportovci odvezli 31 medailí. 

Nejznámější sportovci Kuby

Kubánci patří k předním světovým atletům. Mezi nejvýraznější osobnosti patří světový rekordman ve skoku vysokém Javier Sotomayor, běžci Alberto Juantorena, Dayron Robles, Silvio Leonard, Anier García nebo Ana Fidelia Quirotová, skokan do dálky Iván Pedroso, trojskokan Yoelby Quesada, vícebojař Leonel Suárez, oštěpařky Maria Colónová a Osleydis Menendézová, skokanka o tyči Yarisley Silvaová, diskařka Maritza Marténová, kladivářka Yipsi Morenová či koulařka Yumileidi Cumbáová. Mezi největší boxerská esa rozhodně patří Teófilo Stevenson a Félix Savón, mezi baseballisty Pedro Luis Lazo či Martín Dihigo, volejbalová superstar Regla Torres, zápasníci Mijaín López a Ismael Borrero, gymnasta Erick López, šermíř Ramón Fonst, judisté Idalis Ortízová, Sibelis Veranesová, Legna Verdeciaová nebo Driulis Gonzálezová, taekwondista Ángel Matos nebo šachista José Raúl Capablanca

Golf na Kubě

Na popularitě roste i golf na Kubě. V současné chvíli je zde jedno 18ti jamkové hřiště Varadero Golf Club, které hráčům nabízí navíc i úchvatnou podívanou na oceán neboť je vystavěno podél pobřeží. První část hřiště je relativně snadná, optimální pro rekreační hráče, jež si pouze chtějí zpestřit volný čas pobytu v některém z blízkých hotelů, druhá část je již technicky náročnější, s řadou zrádných bunkerů či vodních překážek. Pohyb po hřišti je zajištěn výhradně elektro-vozíky. V Club House lze zapůjčit kompletní výbavu pro hru. V klubu lze rovněž sjednat lekce golfu pro začátečníky. Na Kubě se plánuje výstavba velkého nového golfového areálu v provincii Pinar del Rio.

Potápění a vodní sporty na Kubě

Milujete vodní sporty? Pak si na Kubě budete připadat jako v ráji. Plavání, šnorchlování, windsurfing, kite surfing, plachtění či rybaření můžete praktikovat prakticky po celý rok. Ale především je pak Kuba rájem pro milovníky potápění, jež sem z celého světa přijíždějí objevovat krásy světa pod hladinou, úchvatnou podmořskou faunu a flóru. Ostrov je obklopený jedním z největších korálových útesů a v jeho blízkosti najdeme stovky potopených vraků. Jak na severním (atlantském), tak na jižním (karibském) pobřeží je celá řada potápěčských center, kde můžete složit patřičné zkoušky a získat potřebný certifikát pro potápění. V centrech si i můžete zapůjčit výbavu, není tedy nutné vše na Kubu vozit. 

Kubánská hudba a tance

Cha-cha, Son, Salsa nebo Rumba jsou známé tance a rytmy po celém světě, ale ne každý ví, že vznikly právě na Kubě. Národní kubánský tanec se jmenuje Danzón. Tradiční kubánská hudba přitom v 19 století s příchodem evropské a africké kultury spontánně zanikla. Dnešní podoba kubánské hudby se proto té tradiční již tolik nepodobá, ale jisté fragmenty domorodé hudby jsou v nich zakořeněny. 

To ale není pro Kubánce překážkou, energie mají na rozdávání, ať hraje jakákoli melodie, proto pokud jste blázni do taneční hudby, připravte se na prohýřenou noc v kubánských tanečních klubech, jež najdete v každém i menším městě. Milovníci tance si zajisté přijdou na své i v hotelech All Inclusive, kde hudba a tanec mají prostor prakticky každý den v rámci animačních programů. Pokud se plánujete naučit latinskoamerické tance, Kuba je pak pro Vás doporučenou adresou. Například lekce salsy cha-cha nebo rumby lze sjednat ve většině turistických lokalit. Ačkoliv dnes již relativně komerční a turistům šité na míru, milovníci hudby a tance by neměli opominout navštívit některý ze slavných kubánských kabaretů. V Havaně jsou to především kabarety Tropicana a Parisien, na Varaderu pak kabaret Continental. Zážitkem je i zajít na živé vystoupení Buena Vista Social Club či navštívit některý z kubánských jazz klubů, ten nejznámější v Havaně se jmenuje "La Zorra y El Cuervo". Rumbu si můžete v Havaně užít v "El Palacio de la Rumba". Zážitek pak může nabídnout návštěva Casa de la Música nebo Casa de la Trova, jež se nachází ve většině kubánských měst a kde se mísí příznivci hudby a tance jak z řad domorodých, tak turistických. Zatančit si v Havaně můžete třeba v "Habana Café" v hotelu Meliá Cohiba, především mladší generace navštěvují havanské kluby "El Sauce, Dos Gardenias, Don Cangrejo nebo La Cecilia", "Festival Ohně" v Santiago de Cuba se koná každý rok začátkem července a je to velká hudební, taneční, karnevalová slavnost uctívající karibské tradice. Koncem listopadu můžete navštívit festival "Benny Moré" v Cienfuegos

Mezi nejznámější kubánské hudebníky současnosti patří uskupení Gente de Zona, jež spolupracuje např. s Enrique Iglesiasem, Marcem Anthonym či Pitbullem. Králem současné salsy na Kubě je Leoni Torres. V Evropě se výrazně prosadila i skladba "Havana" od kubánsko-mexické zpěvačky Camila Cabello. Několik textů známých skladeb napsal Enrique Iglesiasovi kubánský textař a zpěvák Descemer Bueno. Krásnou píseň "Yolanda" napsal a nazpíval Pablo Milanés. Kubánský rap a hip hop latino reprezentují Orishas. Skupina Los Van Van Juana Formella representují originální kubánské žánry Songo a Timba. Výraznou hudební stopu zanechávají i kubánští písničkáři Silvio Rodriguez a Polo Montanez. Dodnes se běžně hrají písně od Benny Moré, Celia Cruz, Dámaso Pérez Prado, Bola de Nieve, jazzman Chucho Valdés, Ibrahim Ferrer, Rita Montaner nebo Compay Segundo. Nejznámější hudební uskupení pak jednoznačně reprezentují Buena Vista Social Club, jejichž hudba se hraje po celé Kubě dodnes. 

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace