Jídlo a restaurace

Jídlo a restauraceI když je Kuba ostrovním státem, nejtypičtějším jídlem překvapivě nejsou ryby (samozřejmě také do jídelníčku patří), ale vepřové maso. Co se týká zeleniny, hojně se můžete setkat s rajčaty, paprikou nebo česnekem.

V hotelu se budou stoly prohýbat uzeninami, ovocem, jogurty a jídly, které chutnají všem. Díky dovozu, který podporuje místní politický systém, si můžete dát v podstatě na co máte chuť. To ale neznamená, že ochutnáváte pravou kubánskou kuchyni. 

 

 

Kubánská kuchyně a typická jídla na Kubě

Pokud máte chuť na opravdové kubánské jídlo, hledejte ho mimo hotel. Vydejte se do takzvaných paladeres, což jsou soukromé restaurace, které nabízí místní kuchyni. Ta je stejně barevná jako kubánská příroda. Typické menu tvoří ovocný salát z citrusů a tropického ovoce, salát z bílého zelí a další zelenina. Hlavní chod je pak buď kuřecí, nebo vepřové maso připravené na mnoho způsobů, jako přílohu dostanete rýži s malými černými fazolemi moros y cristianos. Jako něco malého k zakousnutí vám místní nabídnou kukuřičné taštičky s masem, housky s vepřovým nebo chleba s kouskem selete. 

Speciální přílohou Kubánských pokrmů jsou boniatos - místní sladké brambory. Dále např. bílá rýže, fazole nebo další specialita - malanga. Hlízy malangy jsou také podobné bramborám, dokonce z nich Kubánci připravují placky podobné bramborákům. Další přílohou může být avokádo. Pozoruhodné je, že kubánská kuchyně nezná smetanu, zahuštěné omáčky a ani ohnivě pálivá jídla. Nejhojnějším ovocem jsou bez pochyby banány, podávají se upravené na všemožné způsoby, a to jak slané, tak sladké. Nejčastější úpravou pokrmů je smažení.

 

Jídla v restauracích

Většina restaurací nabízí kreolsko-kubánskou kuchyni. Její hlavní součástí je rýže a fazole. Narazíte buď na černé (congrí) nebo na červené (s rýží se jim říká moros y christianos – maurové a křesťané), červené se většinou podávají na východě Kuby. Servírují se většinou s kuřetem pollo asado (pečené kuře) nebo s vepřovým cerdo asado (pečené vepřové).

 

Co musíte ochutnat

Ochutnat určitě musíte i dezert jako je fritovaný banán, kandovaná papája a další. Nejtradičnějším jídlem je pizza noc quesso. Základem je rajčatový protlak a sýr, nahoře pak najdete rajčata a šunku. Určitě stojí za to ji ochutnat na více místech, protože pokaždé bude malinko jiná. 

 

Ceny v restauracích

Pokud jste se rozhodli dát si něco dobrého v místí restauraci, nemusíte se bát přemrštěné částky za jídlo. Ceny pokrmů i nápojů v restauracích na Kubě jsou o něco málo nižší než ceny u nás. Za běžné jídlo dáte kolem 150 Kč, nealkoholický nápoj se v klidu vejde do třiceti korun. 

Na co byste neměli zapomenout je spropitné. Nemusíte nic složitě počítat, doporučená výše spropitného je kolem 10 % z celkové částky.

 

Mohlo by vás zajímat

Kubánské doutníky

Kubánský rum

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace
AKTUÁLNÍ SITUACE - ZAHÁJENÍ PRODEJE OD 30.09.2020