Informace o cestování na Kubě

Kuba se nachází 150 km jižně od amerického státu Florida. Ostrov měří na délku 1200 km, na šířku mezi 35 až 200 km a jeho celková rozloha je 109 886 km².

Kuba se pyšní více než 280 plážemi, kromě toho tady naleznete panenské ostrůvky, jeskyně, hory, lesy, savany a vřesoviště. Délka kubánského pobřeží včetně všech ostrůvků (cayos) činí více než 3000 km. Nádherné pláže naleznete na celém ostrově.

Lidé a kultura

Kubánci jsou vůči cizincům obecně vstřícní a pohostinní, jsou milí a pohodoví. Mají rádi posezení se známými a rodina je pro ně to nejdůležitější. Většinou jsou pozitivně naladěni a rádi si dělají legraci sami ze sebe. Kubánci si uvědomují, že v minulosti jim bylo hůře a že to s nimi není tak špatné v porovnání s jižní a střední Amerikou. Žijí na krásném místě, jídla mají dostatek (i když se skromným výběrem), jen více svobody jim ke štěstí zbývá a tu chtějí hlavně mladí ambiciózní Kubánci. Existuje možnost ubytování v soukromí, jež skýtá příležitost zblízka poznat každodenní život kubánské rodiny, za relativně dobrých podmínek. 

O Kubáncích je známé, že se umí dobře bavit jak návštěvou nočního klubu, koncertu, tanečních zábav, hraním domina nebo aktivním sportováním (nejoblíbenější sport na ostrově je bezkonkurenčně baseball, velmi oblíbený je i fotbal).

Většina Kubánců je gramotná – umí číst a psát – na rozdíl od velké části zemí Latinské Ameriky. Ve školách ovšem chybí pokročilejší vybavení a výuka je zaměřena na propagaci vládnoucí strany. Ke školskému vzdělání mají přístup všichni zdarma, stejně jako ke zdravotnictví, které je na vyšší úrovni. Kuba má jednu z nejnižších dětských úmrtností na kontinentě. Lékaři, v porovnání se svými kolegy z dalších zemí třetího světa, jsou velmi dobře vystudovanými profesionály, nepomáhají jen na Kubě, ale i v sousedních zemích. I když vybavení a technický stav běžných nemocnic je průměrný, cizinci jsou však ošetřováni v kvalitní a moderní nemocnici v Havaně „Clinica Central Cira García“.

Kuba jazyk - jak se mluví na Kubě?

Oficiálním jazykem je španělština. V turistických oblastech a hotelech se běžně domluvíte anglicky.

Obyvatelstvo

Kuba je etnicky velice rozmanitá. Dnešní obyvatelé jsou potomci Španělů, Afričanů a Asiatů. Rasově tvoří Kubu především běloši (63%), mulati (27%), černoši (9%) a Asiaté (1%). V náboženství obyvatel ostrova převládá katolická církev, která udává, že se k ní hlásí přibližně 60% věřících na ostrově. Významná je i původně africká santérie, k jejichž praxi se různou měrou obrací až 80% obyvatelstva (katolicismus a santérie se tedy částečně překrývají). Různé protestantské církve vyznává přibližně 6% obyvatel. Na ostrově je i funční židovská obec a v čínském městě v Havaně dominují buddhisté. Na ostrově žije více než 11 miliónů lidí, z toho 2,2 miliónu v hlavním městě v Havaně. Největším městem na východě je Santiago de Cuba s téměř 0,5 milionu obyvatel. 

Sport a Kultura

Ostrov skýtá širokou škálu kulturního vyžití, najdete tady celou řadu divadel, kin, tančíren, muzeí či galerií. Na Kubě se zrodily kořeny světoznámé Salsy (hudba a tanec). Živá hudba je na Kubě slyšet ze všech koutů země po celý rok. V létě jak v Havaně, tak v Santiagu probíhají bujaré karnevaly v ulicích města. Celosvětově je i uznávaný kubánský balet. Národním sportem je baseball. Mezi nejoblíbenější sporty dále patří kopaná, volejbal, atletika, box a další bojové sporty.

Elektřina

Elektrický proud je 110 V, 60 Hz. K vašim elektrickým zástrčkám s kulatým zakončením budete potřebovat adaptér s plochým zakončením. V některých hotelech najdete i zásuvku s napětím 220 V.

Kuba časový posun

Jaký je čas na Kubě? Při cestě na Kubu ušetříte 6 hodin svého času (- 6 hod). Letní / zimní čas se posouvá o hodinu, stejně jako v Evropě, ovšem v jiných datech, a proto v určité fázi roku časový rozdíl mezi Kubou a Evropou činí 5 hodin, respektive 7 hodin. 

Počasí

Během celého roku je počasí na Kubě příjemné, velice stabilní, vhodné pro celoroční dovolenou. Průměrná vlhkost vzduchu činí 75%. Moře a vzduch mají podobnou teplotu. V zimních měsících se teplota vzduchu pohybuje mezi 22 - 27°C. V letních měsících je teplota okolo 30°C. Lijáky se mohou vyskytnout během srážkového období (květen až září), převážně v odpoledních hodinách a obvykle netrvají déle než 20 minut. Během těchto krátkodobých prudkých lijáků dochází k vysokému úhrnu srážek, a tak je toto období považováno za období dešťů. V zimních měsících (období sucha) není déšť neobvyklým jevem, avšak úhrn srážek je výrazně nižší. V období srpen - říjen je i možný výskyt hurikánů. 

Více o počasí na Kubě

Fauna a Flóra

Na ostrově se vyskytuje více než 300 druhů ptáků, 900 druhů ryb a tisíce druhů měkkýšů a hmyzu. Žijí zde stovky endemických živočišných a rostlinných druhů a nejmenší pták světa - 2,8 cm velký kolibřík. Mořská fauna a flóra na Kubě je považovaná za jednu z nejkrásnějších na planetě. Nevyskytují se zde žádné člověku nebezpečné druhy zvířat či rostlin. Z území Kuby není povoleno přes hranice vyvážet jakékoliv zástupce z místní fauny a flóry bez patřičného povolení. 

Více o přírodě na Kubě

Ekonomika

Známým exportním artiklem jsou cukrová třtina, tabák, rum, káva a nikl. V posledních letech se výrazně rozvíjí cestovní ruch, export zdravotního personálu a příjmy které souvisejí s Kubánci žijícími v zahraničí. Kubánská ekonomika je hodně ovlivněna importem, zejména spotřebním zbožím. Současná situace nabídne obrovské možnosti investování.

Více o kubánské ekonomice

Měna

Národní měnou je kubánské peso (CUP), ale v hotelech, turistických objektech, na letištích či ve větších obchodech se platí téměř výhradně platební kartou. V oběhu jsou bankovky CUP v hodnotách 1, 3, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 CUP. Za 1 Euro obdržíte ve směnárně či bance 115 CUP (v průměru). EUR je pro směnu praktičtější než USD, ale dnes již i USD má na Kubě uplatnění. Krom EUR či USD lze v bankách směnit také CAD, GBP, CHF nebo JPY. Nejspolehlivější směnu nabízí banky nebo směnárny "CADECA". Peníze lze rovněž měnit na hotelové recepci. Nedoporučujeme měnit peníze na ulici. Cestovní šeky se nepřijímají. Frekventovaně se akceptují platební karty Visa a EC/MC. Karty American Express nejsou všude akceptovány. Platební karty vydané americkými bankami budou u většiny terminálů zamítnuty. 

Více o měně a cenách

Kuba cestování a doprava

Autobusová a vlaková doprava funguje po celém území státu. (Vlaková doprava je méně spolehlivá). Cena za dopravu (jízdenku) je přijatelná a dálkové autobusy určené především pro turisty jsou pohodlné a klimatizované. Nejoptimálnější autobusovou dopravu lze zajistit prostřednictvím turistických kanceláří a CK, kdy dané autobusy nabírají klienty přímo v hotelech, kde jsou ubytováni. Ve velkých městech je možné používat taxi, cena za kilometr se pohybuje okolo 30 CUP / 1 EUR-USD. Nejflexibilnější a stále velmi bezpečnou variantou pohybu po ostrově je možnost pronájmu vozu (lze i s řidičem). Ceny za pronájem vozů jsou ovšem ve srovnání s jinými zeměmi světa relativně vysoké. Síť kubánských silnic a dálnic je funkční a dovede Vás bezpečně na většinu míst. Čerpací stanice se nacházejí na celém území. Cena benzínu činí 30 CUP / 1 l.

Více o dopravě na Kubě

Ubytování

K ubytování jsou 2 možnosti. Státní - hotelové nebo soukromé - casas particulares - obdoba airbnb. Při rezervaci Vašeho ubytování vždy berte v potaz, že ubytovací úroveň či klasifikace dle *, je na Kubě odlišná proti Evropě, resp. kritéria na udělený počet hvězdiček jsou nižší, benevolentnější. Pokud si vyberete z ubytovací nabídky hotel 4*, očekávejte daný hotel na úrovni evropského 3* hotelu. Nejzásadnější rozdíl se obvykle projevuje v kvalitě a pestrosti stravování a modernizaci vybavení. Dnes již prakticky všechny hotelové pokoje 3-5* jsou klimatizovány, vybaveny vlastním sociálním zařízením a satelitní TV. Hotely 3-5* mají na pokojích k dispozici (většinou za poplatek) bezpečnostní trezory a většina plážových hotelů 4-5* i ledničku. Internetové připojení či WI-FI přímo na pokojích je na Kubě doposud vzácností a když už je to možné, kvalita signálu nebývá ideální. Prakticky všechny hotely na Kubě mají k dispozici WIFI ve veřejných prostorách hotelu (recepce, lobby, u bazénu, u baru). Dnes již většina hotelů 4* a 5* poskytují WIFI připojení svým ubytovaným klientům zdarma. Všechny hotely 3* a nižší kategorie mají WIFI zpoplatněnou. Není pravidlem, že všechny hotelové pokoje mají vlastní balkon. Obvyklejší to bývá v plážových hotelech, zatímco ve městech či v přírodě jsou balkony spíše vzácností a v takovém případě bývají za příplatek, stejně jako v jakémkoliv hotelu je zpoplatněný např. výhled na moře. Většina all inclusive areálů disponuje i hotelovým bazénem. Ve všech all inclusive areálech na Kubě jsou slunečníky a lehátka jak na pláži, tak u bazénu v ceně pobytu. K dispozici (proti záloze) Vám budou poskytnuty plážové osušky. Téměř všechny all inclusive areály poskytují občerstvení v ceně pobytu po dobu 24 hodin nebo minimálně do pozdních nočních hodin. Prakticky vždy je v hotelu k dispozici alespoň 1 bar i v nočních/ranních hodinách s nealkoholickými i alkoholickými nápoji. Něco k zakousnutí bývá k dispozici do pozdních nočních hodin u snack barů. Pokud hotel disponuje a la carte restaurací, vždy je nutné provést předchozí rezervaci. Obvykle je možné navštívit 1 a la carte restauraci 1x za týden. Toto je z důvodu, aby všichni hoteloví hosté měli možnost takovou restauraci navštívit. V případě nižší obsazenosti hotelu Vám může být umožněno a la carte restauraci navštívit vícekrát během pobytu či u některých hotelů lze přikoupit balíček nadstandardních služeb, jež Vám krom jiného i tuto možnost může zajistit. V každém all inclusive hotelu je k dispozici všem klientům každý den hlavní bufetová restaurace a minimálně 1 snack bar s nápoji a drobným občerstvením k zakousnutí. Městské hotely standardně all inclusive nenabízejí, ale prakticky každý hotel má k dispozici restauraci a bar, jež mnohdy bývá otevřen 24 hodin denně. Veškerá konzumace na baru je zpoplatněná, stravování v restauraci dle objednaného ubytovací režimu (snídaně či polopenze či plná penze). V případě pobytu pouze se snídaní není problém na místě doplatit oběd či večeři bez předchozí rezervace. V žádném ubytovacím zařízení nedoporučujeme konzumaci kohoutkové vody. K hygienickým potřebám je naprosto nezávadná, ale konzumace by mohla některým jedincům způsobit drobné střevní problémy. Berte v potaz, že elektrická síť na Kubě je 110 V a je tedy třeba být již při příjezdu na Kubu vybaven adaptérem pro dobíjení Vašich telefonů, notebooků apod.. Tyto adaptéry obvykle nejsou na hotelu k dispozici a v obchodě je téměř nemožné je sehnat. Pokud plánujete ubytování v hotelu, jednoznačně rezervujte v předstihu. Pokud byste plánovali ubytování až na místě, ceny přímo na recepci bývají extrémně vysoké. Pokud je pro Váš pobyt nezbytný balkon, internet na pokoji, výhled z pokoje či ubytovací patro nebo jiná kritéria běžná v jiných hotelech v jiných destinacích, vždy toto prověřte s prodejcem zájezdu či ubytování a ten Vám doplní potřebné informace či prověří s delegátem v destinaci. 

V případě, že Vás láká autentický způsob ubytování v domech místních obyvatel (soukromé ubytování v casa particular), není nezbytně nutné rezervovat předem. Prakticky ve všech nejdůležitějších lokalitách narazíte na nějaký dům, jež má pokoj k dispozici. Ubytovací služby jsou ale výrazně odlišné od těch hotelových. Navíc berte v potaz bezpečnost (zabezpečení domů, pokoje či běžná absence bezpečnostní schránky na doklady a cennosti) a také hygienickou stránku. Mnohdy bývá sociální zařízení sdíleno i s jinými obyvateli domu, ať již turisty z jiného pokoje či majitelem domu. Ubytovací úroveň v casas particulares má daleko širší kvalitativní, ale i cenové, rozpětí než to hotelové, od velmi obyčejných pokojů s jednou postelí a bez TV až po luxusní moderně vybavené apartmány. 

Ať už budete ubytováni v hotelu či v soukromém bytě či domě, čas od času Vás může překvapit výpadek elektrického proudu (v hotelech méně zásadní problém díky přítomnosti záložních zdrojů energie), výpadek teplé vody či slabý proud vody nebo výpadky internetového připojení. Na baru se mohou krátkodobě vyčerpat zásoby piva či limonád, ale rum nedojde nikdy. 

V aktualní "covidové a post-covidové" době jsou hotely naplňovány maximálně na 60% ubytovací kapacity. Z hygienických důvodů může být jiným způsobem organizováno stravování a veškeré gastronomické služby (namísto klasického bufetu může být strava servírovaná s tím, že si klient vždy může přidat na co má chuť a kolikrát má zájem, pouze si jídlo sám nenabírá a ukáže si či sdělí na co má chuť). Upřednostňování exteriérních restaurací před vnitřními či restaurací, kde lze sezení adaptovat na větší rozestupy. V některých hotelech jsou a la carte restaurace otevírány střídavě v různých dnech. Prezentuje se alternativní forma animačních programů, méně interaktivní, aby se omezila velká aglomerace lidí na malém prostoru. V interiérech hotelu se vyžaduje nošení roušek či respirátorů. V exteriérech (bazén, pláž) zakrytí dýchacích cest není povinností. Všechny hotely mají k dispozici zdravotnickou službu. (Veškerá covidová opatření pro pobyty turistů v hotelech byla na Kubě zrušena na jaře 2022, nicméně s ohledem na situaci mohou být opětovně aplikována, a proto tyto informace zanecháváme zde k dispozici)

Nabídka ubytování na Kubě

Vízum a vstupní povinnosti

Český a slovenský turista musí mít pojištění léčebních výloh, platný cestovní pas (doporučená platnost pasu 6 měsíců po návratu do Evropy) a příslušné vstupní vízum. Vízum musí být sjednáno ještě před odletem na Kubu. Na místě NENÍ MOŽNÉ vízum zakoupit. Vízum je platné 30 dní od vstupu na území Kuby. Na místním imigračním úřadě lze vízum za poplatek prodloužit o další měsíc. Rádi Vám zařídíme vízum v naší cestovní kanceláři. Od 1.1.2022 je povinností všech cestujících odeslat online formulář https://dviajeros.mitrans.gob.cu/ . Po odeslání vytisknout potvrzení, jež bude vyžadováno na letišti již před odletem z Evropy na Kubu a dále od Vás bude vyžadováno ihned po příletu na letišti na Kubě. 

Více o vízech na Kubu 

Zdraví

Na Kubě se nevyskytují žádné zákeřné nemoci, tedy není zapotřebí žádného speciálního či povinného očkování. Všeobecně se doporučuje být očkován proti žloutence typu A i B, tak jako do většiny zemí světa. V případě, že budete potřebovat lékařskou pomoc, naleznete ji v hotelu či můžete navštívit zdravotní zařízení pro turisty. Služby jsou zpoplatněny. Vždy si zažádejte o příslušný doklad. Lékárny na ulicích či v obchodních centrech naleznete, ale nebývají příliš dobře vybaveny. I proto doporučujeme cestovat na Kubu vybaven základními léky a ochrannými prostředky, jež běžně můžete potřebovat (krémy na opalování, náplasti, běžné léky, repelent, apod.) 

Více o očkování na Kubě

Dovoz a vývoz

Na Kubu platí zákaz dovozu těchto surovin:

 • jakékoliv potraviny,
 • zvířata a rostliny (pouze s platnými doklady a certifikáty),
 • drog, omamných a psychotropních látek,
 • zbraní a výbušnin,
 • videorekordérů, přehrávačů DVD, satelitních antén, satelitních přístrojů (netýká se mobilů),
 • elektrických spotřebičů (např. mikrovlnných trub a ohřívačů),
 • pornografických časopisů a předmětů.

Z Kuby lze vyvážet:

 • umělecká díla - obrázky, dřevěné sošky z trhů apod. 
 • starožitnosti a díla s kulturní hodnotou (nutná certifikace a doklad o nákupu),
 • 20 ks "volných" doutníků (bez dokladu, pouze osoby starší 18 let),
 • 50 ks doutníků (pouze v původním balení a s etiketou společnosti Havanos),
 • alkoholické nápoje (pozor na celní limity stanovené zemí, kam cestujete)

Z Kuby nelze vyvážet žádné zástupce z místní živočišné a rostlinné říše (např. mušle, korály, semínka tabáku, ovoce, atd.)

TIPY na výhodné nákupy / suvenýry na Kubě:

 • obrazy
 • hudební nástroje (rumba koule, bubínky)
 • klobouky a typické kubánské košile "guayabera"
 • ručně vyrobené předměty - obvykle ze dřeva
 • doutníky
 • rum
 • káva, med
 • domino

Česká ambasáda v Havaně

adresa: Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43, Nuevo Vedado, La Habana

úřední hodiny: úterý, středa, pátek 09.00 - 13.00

telefon: 00537/8833201

konzulární pohotovost: 00535/2641001

Další důležité kontakty při cestě na Kubu

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace