Důležité turistické informace

Kuba se nachází 150 km jižně od amerického státu Florida. Měří na délku 1200 km, na šířku mezi 35 až 200 km a jeho celková rozloha je 109 886 km². Kuba se pyšní více než 280 plážemi, kromě toho tady naleznete panenské ostrůvky, jeskyně, hory, lesy, savany a vřesoviště. Délka kubánského pobřeží včetně všech ostrůvků (cayos) činí více než 3000 km. Nádherné pláže naleznete na celém ostrově.

Počasí

Během celého roku je počasí na Kubě příjemné, vhodné pro celoroční dovolenou. Průměrná vlhkost vzduchu činí 80%. Moře a vzduch mají podobnou teplotu. V měsících říjen až duben se teplota vzduchu pohybuje okolo 27°C a nehrozí žádné nebezpečí hurikánů. V ostatních měsících je teplota okolo 30°C. Lijáky se mohou vyskytnout během srážkového období (květen až září), převážně v odpoledních hodinách a netrvají déle než 20 minut. Hurikány se na Kubě vyskytují vyjímečně (za posledních 100 let byly jen 4 velké hurikány). Přesto tento přírodní jev je jedinečný zážitek, především jste-li turista a nemáte o co přijít...

Fauna a Flóra

Na ostrově se vyskytuje více než 300 druhů ptáků, 900 druhů ryb a tisíce druhů měkkýšů a hmyzu. Žije zde stovky endemických živočišných a rostlinných druhů a nejmenší pták světa - 2,8 cm velký kolibřík. Mořská fauna a flóra na Kubě je považovaná za jednu z nejkrásnějších na planetě.

Nevyskytují se zde žádné člověku nebezpečné druhy zvířat či rostlin.

Tocororo je považován za národního ptáka, díky jeho zabarvení (červená, bílá a modrá), což jsou barvy kubánské vlajky. Národní kytkou je Mariposa(v překladu motýlek), jíž květ se podobá zmíněnému, odkud získala své jméno. Její čistá bílá barva reprezentuje čistotu lidských ideálů. Královská palma, národní strom, se dorůstá až do výšky 30 metrů a je všudepřítomný. Také zde rostou desítky druhů ovocných a exotických stromů (mango, avokádo, papaya, guava, banánovník, citrusy, ...).

Jazyk

Oficiálním jazykem je španělština. V turistických oblastech a hotelích se domluvíte anglicky.

Obyvatelstvo

Dnešní obyvatelé jsou potomci Španělů, Afričanů a Asiatů. Na ostrově žije více než 11 miliónů lidí, z toho 2,2 miliónu v Havaně, hlavním městě. Obyvatelstvo má relativně vysokou úroveň vdělání.

Kultura a Sport

Ostrov skýtá širokou škálu kulturního vyžití, najdete tady celou řadu divadel, muzeí i galerií. Na Kubě se zrodily kořeny světoznámé Salsy (hudba a tanec). Národním sportem je baseball. Mezi nejoblíbenější sporty patří volejbal, box, atletika.

Ekonomika

Známým exportním artiklem je cukrová třtina, tabák, rum, káva a nikl. V posledních letech se výrazně rozvíjí cestovní ruch, export zdravotního personálu a příjmy které souvisejí s kubánci žijícími v zahraničí. Kubánská ekonomika je hodně ovlivněna importem, zejména spotřebním zbožím. Současná situace nabídne obrovské možnosti investování.

Měna

Národní měnou je kubánské peso (CUP), i když v hotelech a většině míst se platí konvertibilním kubánským pesem (CUC). V oběhu jsou bankovky v hodnotách 1, 3, 5, 10, 20 a 50 CUC. Za 1 Euro obdržíte ve směnárně či bance 1,3 CUC (kurz není fixní). Nedoporučujeme směnit peníze na ulici. Cestovní šeky se nepřijímají. Akceptují se platební karty Visa.

Doprava

Autobusová a vlaková doprava funguje po celém území státu. Cena za dopravu (jízdenku) v CUC je přijatelná a dálkové autobusy jsou pohodlné. Ve velkých městech je možné používat taxi, cena za kilometr se pohybuje okolo 1 CUC. Síť kubánských silnic a dálnic je funkční a dovede vás bezpečně na většinu míst. Čerpací stanice se nacházejí na celém území.

Co je třeba ke vstupu do země

Český a slovenský turista musí mít pojístění léčebních výloh, platný cestovní pas a příslušné vízum. Rádi Vám zařídíme vízum v naší cestovní kanceláři.

Dovoz a vývoz zvířat a rostlin

Zvířata a rostliny se mohou do země dovážet a vyvážet s příslušným potvrzením kubánských a evropských úřadů. Turisté si s sebou mohou domů odvézt z Kuby max. 50 kusů velkých doutníků bez předložení paragonu.

Elektřina

Elektrický proud je 110 V, 60 Hz. K vašim elektrickým zástrčkám s kulatým zakončením budete potřebovat adaptér s plochým zakončením. V některých hotelech najdete i zásuvku s napětím 220 V.

Všeobecné informace

Existuje možnost ubytování v soukromí, jež skýtá příležitost zblízka poznat každodenní život kubánské rodiny, za relativně dobrých podmínek. Na Kubě se nevyskytují žádné zákeřné nemoci, tedy není zapotřebí žádného očkování. V případě, že budete potřebovat lékařskou pomoc naleznete ji v hotelu či můžete navštívit zdravotní zařízení pro turisty. Služby jsou zpoplatněny. Vždy si zažádejte o příslušný doklad.


Vhodný nákupy: obrazy, ručně vyrobené předměty, doutníky a rum.
Časový rozdíl: o 6 hodin méně.


Česká ambasáda v Havaně:
adresa: Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43, Nuevo Vedado, La Habana
úřední hodiny: úterý, středa, pátek 09.00 - 13.00
telefon: 00537/8833201
konzulární pohotovost: 00535/2641001

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace