Důležité turistické informace

Kuba se nachází 150 km jižně od amerického státu Florida. Měří na délku 1200 km, na šířku mezi 35 až 200 km a jeho celková rozloha je 109 886 km².

Kuba se pyšní více než 280 plážemi, kromě toho tady naleznete panenské ostrůvky, jeskyně, hory, lesy, savany a vřesoviště. Délka kubánského pobřeží včetně všech ostrůvků (cayos) činí více než 3000 km. Nádherné pláže naleznete na celém ostrově.

 

Lidé a kultura

Kubánci jsou vůči cizincům obecně vstřícní a pohostinní, jsou milí a pohodoví. Mají rádi posezení se známými a rodina je pro ně to nejdůležitější. Většinou jsou pozitivně naladěni a rádi si dělají legraci sami ze sebe. Kubánci si uvědomují, že v minulosti jim bylo hůře a že to s nimi není tak špatné v porovnání s jižní a střední Amerikou. Žijí na krásném místě, jídla mají dostatek (i když se skromným výběrem), jen svoboda jim ke štestí zbývá a tu chtějí hlavně mladí ambiciózní Kubánci. Existuje možnost ubytování v soukromí, jež skýtá příležitost zblízka poznat každodenní život kubánské rodiny, za relativně dobrých podmínek. 

O Kubáncích je známé, že se umí dobře bavit jak návštevou nočního klubu, koncertu, tak sportováním (nejoblíbenější sport na ostrově je bezkonkurenčně baseball).

Vetšina Kubánců je gramotná – umí číst a psát – na rozdíl od velké části zemí Latinské Ameriky. I když úroveň vzdělávání je poměrně nízká – chybí základní vybavení škol a výuka je zaměřena na propagaci vládnoucí strany – mají k ní přístup všichni zdarma, stejně jako ke zdravotnictví, které je na vyšší úrovni. Kuba má jednu z nejnižších dětských úmrtností na kontinentě. Lékaři, v porovnání se svými kolegy z dalších zemí třetího světa, jsou velmi dobře vystudovanými profesionály, nepomáhají jen na Kubě, ale i v sousedních zemích. I když vybavení a technický stav běžných nemocnic je průměrný, cizinci jsou však ošetrováni v kvalitní nemocnici „Clinica Central Cira García“.

Jazyk

Oficiálním jazykem je španělština. V turistických oblastech a hotelích se domluvíte anglicky.

Obyvatelstvo

Dnešní obyvatelé jsou potomci Španělů, Afričanů a Asiatů. Na ostrově žije více než 11 miliónů lidí, z toho 2,2 miliónu v Havaně, hlavním městě. Obyvatelstvo má relativně vysokou úroveň vdělání.

Sport a Kultura

Ostrov skýtá širokou škálu kulturního vyžití, najdete tady celou řadu divadel, muzeí i galerií. Na Kubě se zrodily kořeny světoznámé Salsy (hudba a tanec). Národním sportem je baseball. Mezi nejoblíbenější sporty patří volejbal, box, atletika.

Elektřina

Elektrický proud je 110 V, 60 Hz. K vašim elektrickým zástrčkám s kulatým zakončením budete potřebovat adaptér s plochým zakončením. V některých hotelech najdete i zásuvku s napětím 220 V.

Časový posun

Při cestě na Kubu ušetříte 6 hodin svého času (- 6 hod).

 

Počasí

Během celého roku je počasí na Kubě příjemné, vhodné pro celoroční dovolenou. Průměrná vlhkost vzduchu činí 80%. Moře a vzduch mají podobnou teplotu. V měsících říjen až duben se teplota vzduchu pohybuje okolo 27°C. V ostatních měsících je teplota okolo 30°C. Lijáky se mohou vyskytnout během srážkového období (květen až září), převážně v odpoledních hodinách a netrvají déle než 20 minut. 

Více o počasí na Kubě

 

Fauna a Flóra

Na ostrově se vyskytuje více než 300 druhů ptáků, 900 druhů ryb a tisíce druhů měkkýšů a hmyzu. Žije zde stovky endemických živočišných a rostlinných druhů a nejmenší pták světa - 2,8 cm velký kolibřík. Mořská fauna a flóra na Kubě je považovaná za jednu z nejkrásnějších na planetě. Nevyskytují se zde žádné člověku nebezpečné druhy zvířat či rostlin.

Více o přírodě na Kubě

 

Ekonomika

Známým exportním artiklem je cukrová třtina, tabák, rum, káva a nikl. V posledních letech se výrazně rozvíjí cestovní ruch, export zdravotního personálu a příjmy které souvisejí s kubánci žijícími v zahraničí. Kubánská ekonomika je hodně ovlivněna importem, zejména spotřebním zbožím. Současná situace nabídne obrovské možnosti investování.

Více o kubánské ekonomice

 

Měna

Národní měnou je kubánské peso (CUP), i když v hotelech a většině míst se platí konvertibilním kubánským pesem (CUC). V oběhu jsou bankovky v hodnotách 1, 3, 5, 10, 20 a 50 CUC. Za 1 Euro obdržíte ve směnárně či bance 1,3 CUC (kurz není fixní). Nedoporučujeme směnit peníze na ulici. Cestovní šeky se nepřijímají. Akceptují se platební karty Visa.

Více o měně a cenách

 

Doprava

Autobusová a vlaková doprava funguje po celém území státu. Cena za dopravu (jízdenku) v CUC je přijatelná a dálkové autobusy jsou pohodlné. Ve velkých městech je možné používat taxi, cena za kilometr se pohybuje okolo 1 CUC. Síť kubánských silnic a dálnic je funkční a dovede vás bezpečně na většinu míst. Čerpací stanice se nacházejí na celém území.

Více o dopravě na Kubě

 

Vízum

Český a slovenský turista musí mít pojístění léčebních výloh, platný cestovní pas a příslušné vízum. Rádi Vám zařídíme vízum v naší cestovní kanceláři.

Více o vízech na Kubu 

 

Zdraví

Na Kubě se nevyskytují žádné zákeřné nemoci, tedy není zapotřebí žádného očkování. V případě, že budete potřebovat lékařskou pomoc naleznete ji v hotelu či můžete navštívit zdravotní zařízení pro turisty. Služby jsou zpoplatněny. Vždy si zažádejte o příslušný doklad.

Více o očkování na Kubě

 

Dovoz a vývoz

Na Kubu platí zákaz dovozu těchto surovin:

 • jakékoliv potraviny,
 • zvířata a rostliny (pouze s platným doklady a certifikáty),
 • drog, omamných a psychotropních látek,
 • zbraní a výbušnin,
 • videorekordérů, přehrávačů DVD, satelitních antén, satelitních přístrojů (netýká se mobilů),
 • elektrických spotřebičů (např. mikrovlnných trub a ohřívačů),
 • pornografických časopisů a předmětů.

Z Kuby lze vyvážet:

 • umělecká díla, 
 • starožitnosti, 
 • díla s kulturní hodnotou (nutná dokumentace a doklad o nákupu),
 • 20 ks doutníků (bez dokladu, pouze osoby starší 18 let),
 • 50 ks doutníků (pouze v půvondím balení a s etiketou společnosti Havanos).

 

TIPY na výhodné nákupy na Kubě:

 • obrazy,
 • ručně vyrobené předměty,
 • doutníky,
 • rum.

 

Česká ambasáda v Havaně

adresa: Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43, Nuevo Vedado, La Habana

úřední hodiny: úterý, středa, pátek 09.00 - 13.00

telefon: 00537/8833201

konzulární pohotovost: 00535/2641001

Další důležité kontakty při cestě na Kubu

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace
CESTOVÁNÍ OD 15.06.2020