Měna a ceny

MěnaNa Kubě existují dvě oficiální měny: Peso Convertible (CUC) a Peso Nacional (CUP), CUC je tzv. „turistická měna“, většina obchodů prodává zboží za CUC. Většina pracujících Kubánců pobírá mzdu především v CUP. A CUC může směnit v bance či směnárně za CUP. V dnešní době již většina obchodů na Kubě akceptuje obě měny a cena zboží zůstává totožná, přepočítaná z jedné měny na druhou aktuálním kurzem. Obvyklý kurz: 1 CUC = 24 CUP. Zboží jako oblečení, elektrospotřebiče, internet, kredit na mobilní telefony, služba ubytování v hotelu, pronájem vozu, apod. platí Kubánci výhradně v CUC. Režie za bydlení (voda, plyn, elektřina, pevný telefon) se platí v CUP.

Dnes je již možné platit na některých místech v EUR / USD formou platební karty. Prodej zboží či služeb v hotovosti za EUR či USD je velmi omezený, vesměs pouze v oblasti cestovního ruchu. Běžně se ovšem může stát, že trhovec či taxikář od Vás přijme i takovou platbu. Do konce října 2004 se na Kubě používal k platbám americký dolar (USD), který byl stažen z oběhu a nahrazen CUC. Pokud po tomto datu někdo chtěl v bance vyměnit bankovky USD za CUC, byl mu účtován 10% „antiimperialistický poplatek“. Tento poplatek byl zrušen 20.07.2020 a výměna USD na CUC je tak již řízena klasickým směnným kurzem jako třeba EUR.

 

Kde vyměnit peso (CUC)

Peníze se zásadně mění v bankách, hotelech a směnárnách s označením CADECA (Casa de Cambio), nikoliv u osob na ulici. Na Kubě nejsou přijímány žádné šeky nebo kreditní karty vystavené americkými bankami. Běžný účet v hotelu, večeři v restauraci i nákupy v supermarketu je třeba hradit v CUC či CUP v hotovosti. Někde přijímají i platební karty (dnes již běžně ve většině hotelů), především VISA. Karty EC/MC mají omezenější možnosti, karty American Express mají minimální uplatnění. Možnost vyměnit peníze je mimo Havanu a Varadero složitější, ale v každém větším městě či turistickém resortu možnost výměny peněz naleznete.

Co udělat s CUC, jež jsem "nestihl" utratit

Před návratem z Kuby je potřeba veškeré CUC utratit (lze i na letišti v některém z obchůdků se suvenýry, doutníky či rumem) či zpět ve směnárně na letišti před odbavením do transitního prostoru vyměnit. Ke zpětné výměně je potřeba prezentovat palubní lístek do letadla a cestovní pas. Pokud by Vám byla na celnici zjištěna hotovost v CUC, byla by kompletně zabavena bez jakékoliv další výměny. V transitním prostoru se lze občerstvit či nakoupit suvenýry nebo v duty free shopu za EUR, USD, CUP nebo platit kreditní kartou. 

Ceny na Kubě

Jako turista můžete k platbám využívat obou měn, CUC i CUP. Na většině míst již v hodnotě zboží není rozdíl. Pokud obchod akceptuje obě dvě měny, rozdíl mezi nimi se přepočítává aktuálním kurzem, obvykle 1 CUC = 24 CUP. Občas se i můžete setkat se situací, kdy za nákup zaplatíte v CUC a je Vám zpět navráceno CUP. 

O Kubě se traduje, že je zemí s nízkými cenami, ale realita taková není. Základní potraviny se skutečně dají zakoupit relativně levně, ale např. mléčné výrobky, kvalitní maso, cukrovinky, limonády či základní hygienické a domácí potřeby vycházejí stejně nebo i dráž než v ČR. Standartními potravinami jsou rýže, fazole a chleba, vše ostatní je pro místní obyvatele relativně drahé. Nižší ceny než v Evropě mají tabákové výrobky (doutníky, cigarety) a rum. V CUP lze některé potraviny pořídit levněji, v obchodech, kam míří za nákupy především místní lidé, ale sortiment takového zboží je výrazně omezený a limitovaný pouze na základní produkty jako rýže, vejce, fazole, cukr nebo chleba.

Oblečení, boty, kosmetika a drogerie jsou cenově srovnatelné s ČR. Elektrospotřebiče, foto, audio, video, mobilní telefony, notebooky a počítače apod. vychází cenově výrazně dráž než u nás. Pohonné hmoty jsou cenově nižší či srovnatelné jako v ČR.

Spropitné na Kubě

K CUC se obyčejní Kubánci dostávají především formou spropitného za služby. Při cestě taxíkem nebo placení v restauraci si proto dobře spočítejte útratu a zkontrolujte účet, aby si místní obyvatelé nenaúčtovali vyšší cenu nebo zda Vám již nepřičetli spropitné. Pokud jsou ceny rozumné a s poskytnutými službami jste spokojeni, tak jako v celém "turistickém" světě, tak i na Kubě se "očekává" poděkování formou spropitného, za služby standardně ve výši 10% z celkové útraty. Hotelovou recepční, bagážistu, pokojskou, barmana, řidiče autobusu, turistického průvodce, místního delegáta "neurazí" ani poděkování v EUR mincích. I když místní banky EUR mince neberou, dokážou si s tím vždycky poradit. Jakožto spropitné je i velice vhodný americký dolar (USD). Nejvhodnější je vždy poděkování ve formě CUC. 

Platby kartou

Při cestě na Kubu doporučujeme sázet především na hotovost. Na Kubě je poměrně běžné, že bankomaty nefungují. Platba kartou navíc není všude možná nebo Vaše karta nemusí být akceptována. Tento problém budou mít především držitelé karet vystavených americkou bankou. U nás jsou to např. karty vystavené u Citibank, apod.  Kartou obvykle dokážete zaplatit v hotelu, v autopůjčovně, na letišti nebo ve specializovaných obchodech. Nejvhodnější jsou karty typu VISA. S EC/MC občas mohou být problémy, karty typu American Express nemají téměř žádného uplatnění.  

 

Důležité kontakty

Česká ambasáda v Havaně:

adresa: Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43, Nuevo Vedado, La Habana

úřední hodiny: úterý, středa, pátek 09.00 - 13.00

telefon: 00537/8833201

konzulární pohotovost: 00535/2641001 

 

Mohlo by vás zajímat

Víza na Kubu

Očkování na Kubě

Bezpečnost na Kubě

Doprava na Kubě

Důležité kontakty při cestě na Kubu

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace
AKTUÁLNÍ SITUACE - PRODEJ OD 16.08.2020