Měna a ceny na Kubě

MěnaOficiální měna na Kubě je kubánské peso, Peso Cubano (CUP), běžně také označováno jako MN (moneda nacional). 1 setina pesa se nazývá centavo. Běžně označovaný symbol kubánského pesa je $Nominální hodnoty bankovek v oběhu jsou: 1, 3, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 CUP. Mince kubánského pesa mají hodnoty: 1, 2, 5 a 20 centavos, ale také 1, 3 a 5 CUP. 

Orientační směnný kurz v bance za nákup CUP: 1 EUR = 125 CUP, 1 USD = 120 CUP. ´

Dnes je již možné platit na mnoha místech platební kartou. Prodej zboží či služeb v hotovosti za EUR je velmi omezený, vesměs pouze v oblasti cestovního ruchu. Běžně se ovšem může stát, že trhovec či taxikář od Vás přijme i takovou platbu. Do konce října 2004 se na Kubě používal k platbám i americký dolar (USD), který byl postupně stažen z oběhu a nahrazen CUC. Pokud po tomto datu někdo chtěl v bance vyměnit bankovky USD za CUC, byl mu účtován 10% „antiimperialistický poplatek“. Tento poplatek byl zrušen 20.07.2020 a výměna USD na CUC/CUP se tak již dále řídila klasickým směnným kurzem jako třeba EUR. Dne 21.06.2021 byl USD zcela stažen z oběhu a ani banky a směnárny jej neakceptovali. Od července 2022 je USD opětovně v oběhu, i když jeho hotovostní využití zůstává ve srovnání s EUR stále omezenější. Až do 31.12.2020 byly na Kubě v oběhu 2 oficiální měny: Peso Convertible (CUC) a Peso Nacional (CUP). Pravě měna CUC byla de facto hlavní a jedinou potřebnou měnou pro turisty. Od 1.1.2021 měna CUC zanikla a veškeré hotovostní operace tak již probíhají výhradně v hlavní oficiální kubánské měně CUP. 

 

Kde vyměnit peso (CUP), kde platit kartou a kde v hotovosti

Kubánská měna se zásadně mění v bankách, hotelech a směnárnách s označením CADECA (Casa de Cambio), nikoliv u osob na ulici, už i kvůli cirkulaci padělků. Na Kubě nejsou akceptovány žádné šeky nebo platební karty vystavené americkými bankami. Běžné nákupy na ulici (suvenýry, občerstvení v kiosku, soukromé restaurace...) se standardně platí v hotovosti v CUP. V hotelech, autopůjčovnách, ale i většině obchodů a supermarketů se akceptují platby obvykle pouze formou platební karty. Nejpraktičtější kartou je VISA. Karty EC/MC mohou mít občas omezenější možnosti, karty American Express nemají téměř žádné uplatnění. Možnost vyměnit peníze je mimo Havanu a Varadero složitější, ale v každém větším městě či turistickém resortu možnost výměny peněz naleznete. Bankomaty jsou na Kubě běžné, naleznete je v každém větším městě, u všech bank, některých směnáren CADECA, některých obchodních center nebo hotelů. Bankomaty vydávají pouize CUP. Měnu EUR či USD v bance koupit nelze.

Kolik peněz si mám na Kubě vyměnit?

I přesto, že na mnohých místech již dnes máte možnost platit kartou, rozhodně všem turistům doporučujeme být vybaven i hotovostí (CUP). Trhovci, soukromé restaurace, bary či stánky s občerstvením, taxikáři, ale i mnohé běžné obchody Vám platbu kartou nedokážou přijmout a alternativní platba po eventuálně dohodě v USD či EUR by Vás přišla zbytečně nevýhodně draze. Při pobytu na 7 dní tak doporučujeme vyměnit 50 EUR na osobu na místní měnu CUP (pokud nehodláte trávit celý pobyt výhradně v hotelu s all inclusive) a plánujete i procházky do města či výlety do okolí.  

Co udělat s CUP, jež jsem "nestihl" utratit

Před návratem z Kuby je potřeba veškeré CUP utratit (lze i na letišti v některém z obchůdků se suvenýry) či zpět ve směnárně na letišti před odbavením do transitního prostoru vyměnit. Ke zpětné výměně je potřeba prezentovat palubní lístek do letadla a cestovní pas. Při zpětné výměně CUP na EUR je aplikován méně výhodný kurz, ale při výměně nevelké částky se nejedná o zásadní problém. Pokud by Vám byla na celnici zjištěna hotovost v CUP, byla by kompletně zabavena bez jakékoliv další výměny. V transitním prostoru se lze občerstvit či nakoupit suvenýry v kiosku nebo v duty free shopu za EUR nebo platební kartou. Důrazně doporučujeme nespoléhat na zpětnou výměnu v letištních směnárnách. Ne vždy disponují hotovostí a stává se, že zpětná výměna je zamítnuta. Na letište tak přijeďte s co nejmenší hotovostí v CUP. 

Platby kartou na Kubě

Před odjezdem na Kubu si nezapomeňte přibalit i platební kartu. Na mnohých místech, navštěvovaných především turisty, jsou nákupy umožněny výhradně platební kartou. Např. ve většině hotelů či autopůjčovnách lze platit pouze tímto způsobem. Řada obchodů a obchodních center rovněž neumožňuje platby v hotovosti. I nadále platí pravidlo, že platební karty vydané americkými bankami na Kubě nemají absolutně žádné uplatnění. Toto pečlivě prověřte před odjezdem na Kubu. Držitelé karet od Moneta, Citibank apod. by se do těchto problémů mohli dostat. Praktičtější jsou karty typu VISA, ale dnes již nebývají problémy ani s EC/MC. I nadále není možné využívat karet AMEX.

Ceny na Kubě

Před návštěvou obchodu či před zakoupením služeb si nejprve dobře prověřte, jaký způsob platby je akceptován. Na některých místech je povolena platba výhradně platebními kartami, jinde se platí hotově a jinde lze využít jak platebních karet, tak hotovosti v CUP. 

O Kubě se traduje, že je zemí s nízkými cenami, ale dnešní realita taková není. Základní potraviny se skutečně dají zakoupit relativně levně, ale např. mléčné výrobky, kvalitní maso, cukrovinky, limonády či základní hygienické a domácí potřeby vycházejí stejně nebo i dráž než v ČR, importované zboží pak výrazně dráž. Běžnými potravinami jsou rýže, fazole, vejce, kuřecí maso a pečivo, vše ostatní je pro místní obyvatele relativně drahé. Nižší ceny, než v Evropě, mají tabákové výrobky (doutníky, cigarety) a rum. V CUP lze některé potraviny pořídit levněji, v obchodech, kam míří za nákupy především místní lidé, ale sortiment takového zboží je výrazně omezený a limitovaný pouze na základní produkty jako rýže, vejce, fazole, cukr nebo chleba a ne vždy je ve volném prodeji (např. vyhrazený pouze na "příděl" pro místní obyvatelstvo.

Oblečení, boty, kosmetika a drogerie jsou cenově srovnatelné či o něco vyšší než v ČR. Elektrospotřebiče, foto, audio, video, mobilní telefony, notebooky a počítače apod. vychází cenově výrazně dráž než u nás. Pohonné hmoty jsou cenově nižší či srovnatelné jako v ČR. Cena za taxi-přepravu dražší než v Evropě a kvalita vozů zajišťujících přepravu většinou horší. Služba typu UBER či BOLT doposud na Kubě nebyla zprovozněna nebo existuje v omezenější formě. Služby restaurací, barů, kaváren, ale i zábavných podniků vyjdou rovněž cenově srovnatelně jako u nás, ale dle kvality již může docházet k velikým rozdílům. Slušně se dokážete navečeřet za (v přepočtu) 10 EUR, ale v luxusních restauracích není neobvyklé za jídlo zaplatit i 50 EUR. Cenově velmi náročně vychází pronájem auta, vnitrostátní přelety, ale i zakoupení hotelového ubytování na místě, bez předchozí rezervace. Připojení na WIFI je prakticky všude na veřejných místech zpoplatněno formou hodinového kreditu, jež se pohybuje mezi 1-2 EUR. V hotelech vyšší kategorie bývá připojení WIFI zdarma, v hotelech slabší úrovně zpoplatněné. Mobilní data lze zakoupit společně s kubánskou SIM, ale celá administrace zakoupení karty vychází pro krátkodobý pobyt relativně draho a navíc Vám sjednání této služby zabere pár hodin času.   

Dnes se na Kubě budete běžně setkávat s termínem "MLC" (moneda libremente convertible). Obchody označené jako "MLC" jsou takové, jež akceptují VÝHRADNĚ platbu v devizové měně formou platební karty. V takovém obchodě Vám nebude umožněn nákup zboží v hotovosti. 

Spropitné na Kubě

Spropitné je na Kubě zcela běžné a pro místní obyvatelé, jež jsou v kontaktu s turisty, podstatnou částí jejich příjmů. Při cestě taxíkem nebo placení v restauraci si dobře spočítejte útratu a zkontrolujte účet, aby si místní podnikatelé nenaúčtovali vyšší cenu nebo zda Vám již nepřičetli spropitné. Pokud jsou ceny rozumné a s poskytnutými službami jste spokojeni, tak jako v celém "turistickém" světě, tak i na Kubě se "očekává" poděkování formou spropitného, za služby standardně ve výši 10% z celkové útraty. Hotelovou recepční, bagážistu, pokojskou, barmana, řidiče autobusu, turistického průvodce, místního delegáta "neurazí" ani poděkování v EUR mincích. I když místní banky EUR mince neberou, dokážou si s tím vždycky poradit. Určitě neurazí jako spropitné i hotovost v místní měně nebo USD.

Důležité kontakty

Česká ambasáda v Havaně:

adresa: Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43, Nuevo Vedado, La Habana

úřední hodiny: úterý, středa, pátek 09.00 - 13.00

telefon: 00537/8833201

konzulární pohotovost: 00535/2641001 

 

Mohlo by vás zajímat

Víza na Kubu

Očkování na Kubě

Bezpečnost na Kubě

Doprava na Kubě

Důležité kontakty při cestě na Kubu

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace