Turistika a výlety na Kubě
Kuba nejsou jen krásné pláže a nicnedělání u moře. Ostrov nabízí spoustu zajímavých míst, kam stojí za to si udělat výlet, ať již do přírody, za kulturou či historií.
Tipy na výlety na Kubě
Zde Vám přiblížíme 3 nejnavštěvovanější a nejoblíbenější lokality západní Kuby, hned po Havaně, jimiž jsou Varadero, Vinales, Trinidad, ale celý ostrov nabízí podstatně více možností, především pak na východě Kuby, kde naleznete nádhernou přírodu horského masívu Sierra Maestra s nejvyšší horou Kuby "Pico Turquino" (1974 m) nebo národní park "Alexandra Humboldta" v nejvýchodnější části Kuby, poblíž původního hlavního města Kuby "Baracoa". Východní - orientální - Kuba nabízí mnohé i pro příznivce historie a to jak dávné předkolumbovské, koloniální, ale i "revoluční", překrásné koloniální městečko "Baracoa", revoluční a historická města "Santiago de Cuba" a "Bayamo", koloniální město "Camaguey", moderní město "Holguín", jež se nachází 50 km od nejkrásnějších pláží východní Kuby - pláže "Guardalavaca, Esmeralda a Playa Pesquero". Dále nesmíme zapomenout i na panenské, idylické ostrůvky poblíž Kuby ("Cayo Santa María, Cayo Coco-Guillermo, Cayo Cruz" nebo na jihu "Cayo Largo"), kde naleznete ty úplně nejkrásnější pláže Kuby a velmi kvalitní hotelové resorty. V centrální Kubě stojí za pozornost i návštěvy měst "Cienfuegos" - moderní město s francouzským vlivem, "Santa Clara" - symbol revoluce s emblematickým pomníkem "Che Guevary" nebo městečka "Remedios" a "Sancti Spiritus", jež patří mezi 8 nejstarších, koloniálních, měst Kuby. Milovníky pozorování ptactva uchvátí národní park "Cienaga de Zapata", jižně od Varadera, u karibského pobřeží nebo národní park "Guanahacabibes" v nejzápadnější části ostrova, jež jsou domovem dlouhé řady zástupců endemické fauny a flóry Kuby.
Varadero
Ikonický poloostrov "Hicacos", dnes známý především pod jménem Varadero, jež se nachází asi 150 kilometrů od Havany, si nemůže nechat ujít žádný návštěvník Kuby, jež miluje především krásné pláže a úžasné tyrkysové moře. Lokalita nabízí možnosti snad všech vodních sportů jako třeba potápění, rybaření, vodní skútry, windsurfing, kitesurfing nebo skydiving. K odpočinku lze využít 22 km dlouhou pláž, jež lemuje celé severní pobřeží poloostrova. Na konci poloostrova je i národní park "Varahicacos", v němž můžete obdivovat více než 500 let starý kaktus "El Patriarca", jež je považován za nejstarší žijící organismus na Kubě a jediného živého pamětníka příjezdu Kryštofa Kolumba na Kubu. V národním parku můžete spatřit i některé jeskyně, jako "Cueva Musulmanes" nebo "Cueva de Ambrosio", jež bývala útočištěm domorodých indiánů Tainů, jejichž malby jsou na stěnách jeskyně doposud dochovány, později v koloniálním období využívali jeskyní uprchnuvší otroci. Dnes je jeskyně domovem několika stovek malých, ovoce pojídajících, netopýrů, jež při návštěvě jeskyně běžně spatříte. Další jeskyně, tzv. cenote, v níž se dokonce můžete potápět a šnorchlovat, je "Cueva de Saturno", cca 20 km od Varadera, a v brakických vodách této jeskyně můžete pozorovat místní endemické ryby a slepé krevety. Za přírodou můžete vyrazit i do "Cuevas de Bellamar", jež se nachází poblíž města Matanzas, necelých 60 km od Varadera. Jedná se o jednu z nejstarších turistických atrakcí na Kubě, otevřeno již koncem 19. století, a nabízí nejdelší a nejhlubší jeskynní komplex celé Kuby. Nejzajímavější lokalita pro potápění a šnorchlování, "Playa Coral", se nachází cca 15 km před Varaderem. Milovníci delfínů mají na Varaderu hned dvě možnosti. Přímo na poloostrově v místním delfináriu či v rámci některého z výletů na katamaránu v dalším improvizovaném delfináriu přímo na otevřeném moři. Z místních marín (na poloostrově jsou 3) vyplouvají denně katamarány, čluny a jachty i za poznáním blízkých panenských ostrůvků, jako třeba "Cayo Blanco". Ačkoliv Varadero bylo založeno v polovině 16. století, historie zde příliš nenajdeme. Něco málo o Varaderu se můžete dozvědět v místním museu. Na mši do místního kostela Svaté Elvíry, r. 1938, lze zajít každou neděli v 10:30. Více historie nabídnou nedaleká města "Matanzas" a "Cardénas", kam lze zajet zcela individuálně či v rámci některých z výletů, jež lze zakoupit na Varaderu.
Městečko Trinidad
Trinidad je jedním z nejstarších měst na celém ostrově. Založil jej v roce 1514 španělský dobyvatel "Diego Velázquez de Cuéllar". Původní název města zněl "Villa de la Santísima Trinidad", česky "Obec nejsvětější trojice". Díky své unikátní koloniální architektuře bylo v roce 1988 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Trinidad se po založení stal významným obchodním městem s cukrovou třtinou, což mělo vliv na bohatství a prosperitu města. Okolo městečka se rozkládaly rozsáhlé plantáže cukrové třtiny, na nichž pracovaly stovky otroků. Dnes je hlavním zdrojem příjmů Trinidadu především cestovní ruch, neboť město a okolí nabízí prakticky vše, co turista hledá. Úchvatné historické městečko s čilým nočním životem, pár kilometrů vzdálená karibská pláž Playa Ancón a překrásná příroda v nedalekých horách Sierra del Escambray se svými národními parky. Pěstování cukrové třtiny je v tomto regionu již velice okrajové, významnější je v současnosti pěstování tabáku, kávy, chov hovězího dobytka a rybolov.
Při návštěvě města Trinidad nezapomeňte ochutnat v některé místní taverně typický koktejl pro tuto oblast, zvaný "Cancháncharra", jež je kombinací lahodného rumu, citrusů a medu. Prohlídku města začněte ikonickým náměstím "Plaza Mayor" s dominantním kostelem "Iglesia Mayor de la Santísima Trinidad". Schody vedle katedrály jsou hojně obsazeny přes den i v noci, při poslechu živých vystoupení hudebních kapel, jež zde s oblibou vystupují. U náměstí se nachází i několik zajímavých museí, např. "romantické" nebo "historické". V nočních hodinách je pak tou nejlepší adresou místní "Casa de la Música" nebo "Casa de la Trova". Mladší generaci pak osloví diskotéka v jeskyni "Ayala." Pár desítek metrů po ulici "Cristo" od Plaza Mayor narazíte na nejznámější symbol Trinidadu, klášter svatého Františka z Assisi. Ze zdejší zvonice je překrásná vyhlídka na město Trinidad a blízké hory Sierra del Escambray. Za zmínku stojí i shlédnutí ruin kostela Sv. Anny a staré koloniální věznice, jež se nachází na totožném náměstí Sv. Anny.
Když už cestovat do Trinidadu, nesmíte zapomenout navštívit ani 15 km vzdálené údolí cukrovarů "Valle de los Ingenios" (směrem z Trinidadu na Sanctí Spiritus), v němž naleznete další hlavní symbol tohoto regionu, ve vesničce Manaca Iznaga, strážnou věž Torre Iznaga, odkud byla kontrolována práce otroků na plantážích. Zde se dozvíte mnohé o historii obchodu cukrové třtiny, celém procesu zpracovávání a výroby s využitím tvrdé práce otroků a to vše v krásné přírodě tohoto údolí.
Pouhých 30 km od Trinidadu se nachází horské středisko "Topes de Collantes", jež je výchozím bodem pro výlety do úchvatných národních parků pohoří "Sierra del Escambray". Naše doporučení je park "Guanayara". V Topes de Collantes nasednete na korbu náklaďáku, jež Vás těžkým terénem doveze do srdce parku. Dle náročnosti si zvolíte turistickou stezku, jež Vás zavede až k vodopádu "Rocio", pod nímž se v malém horském jezírku můžete příjemně ochladit a vykoupat. Návštěvy parku jsou organizované, výhradně z místním průvodcem. Výlet lze zakoupit v hotelu či jakékoliv turistické kanceláři v Trinidadu či v Topes de Collanetes. Individuálně z Topes de Collantes lze absolvovat kratší procházku k vodopádu "Salto del Caburní" nebo navštívit další národní park, blíže k Trinidadu, "El Cubano" nebo o poznání vzdálenější (cca 60 km), ale zřejmě nejatraktivnější park "El Nicho".
A když už jste na jižním pobřeží Kuby, určitě si najděte čas na vykoupání v Karibském moři na pláži "Playa Ancón", vzdálená 12 km od Trinidadu. Jedná se o vůbec nejlepší pláž kubánského karibského (jižního) pobřeží, s krásně bílým jemným pískem. Část pláže je veřejná, nechybí zde i kiosek s občerstvením.
Viñales
Národní park „Valle de Viñales“ je součástí pohoří "Sierra de los Órganos" a najdeme jej 30 kilometrů severovýchodně od hlavního města stejnojmenné provincie "Pinar del Rio", 170 km od Havany. Samotný park je 10 km dlouhý a 4 km široký a svou nádhernou přírodou celoročně láká turisty z celého světa. Dominantou parku jsou mogotes, prastaré vápencové útvary, které příroda vytvarovala do zajímavých kuželovitých homolí, vysokých až 300 metrů. Nachází se zde četné jeskynní systémy a podzemní toky. V dobách koloniálních sloužily tyto jeskyně jako útočiště otroků, prchajícími před tvrdou prací na plantážích s cukrovou třtinou. Ještě dříve byly jeskyně obývány i domorodými indiány, především pak kmene Tainů. V roce 1999 byl národní park zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. Viñales je rájem pro všechny, kdo mají rádi přírodu, ale i pravý kubánský autentický život, vždyt většina zemědělské půdy je v tomto regionu i nadále obdělávána tradičními způsoby využívanými po staletí, bez jakékoliv moderní techniky. Statky a vesnice si zachovávají původní koloniální architekturu. V dnešní době je údolí známe nejen díky nádherné přírodě, ale i kvůli nespočetnému množství políček, kde se díky mimořádně kvalitní půdě pěstuje ten vůbec nejlepší tabák na Kubě, ne-li na celém světě. Turisté zde mohou takové farmy navštívit a lépe pochopit celý proces kultivace tabáku a následné výroby doutníků. V národním parku i lze spatřit nespočet endemických zástupců místní fauny a flory.
Středobodem údolí je malebné městečko Viñales (28,000 obyvatel), jež bylo založeno v 19. století přistěhovalci ze španělských Kanárských ostrovů, jež se zde usadili za účelem pěstování tabáku. Později se zde začala pěstovat i káva, kukuřice, rýže, ovoce, zelenina či v sádkách chovat sladkovodní ryby. Vedle turismu je zemědělství nejzásadnějším ekonomickým zdrojem. Dnešní městečko, již velmi turistické, je velice živé v denních i nočních hodinách. Nechybí zde dlouhé trhy s místními suvenýry, příjemné restaurace, bary či noční tancování v "Casa de la Trova". Ubytovat se lze v některém z velmi příjemných 4 hotelů nebo v soukromých domech, tzv. "casa particular".
Pokud zavítáte do Viñales, navštívit můžete některé z místních muzeí, samozřejmostí pak musí být návštěva některé farmy, kde se pěstuje tabák, prohlídka jeskyně "Cueva de Santo Tomas" či "Cueva del Indio" s podzemní říčkou, nabízí se i návštěva místní botanické zahrady, jeskynní bar "Palenque de los Cimarrones" a ikonický leč kontroverzní symbol Viñales - "Mural de la Prehistoria", 160 metrů dlouhá a 120 metrů vysoká malba na skále, jež vznikla v roce 1961 pod dohledem kubánského umělce Leovígilda Gonzáleze. Den si můžete i zpestřit vyjíždkou na koních či na kole.
Pokud se rozhodnete ve Viñales zůstat déle a táhne Vás to i k moři, lze zajet na ostrůvek "Cayo Levisa" či "Cayo Jutías", jež se nachází cca 60 km severně od Viñales. Typický autentický život můžete okusit v hlavním městě provincie, v "Pinar del Rio", necelých 30 km západně od Viñales.
Pokud jste časově limitováni, lze podniknout s námi i jednodenní výlet z Havany do Viñales. Popis výletu: Zde
Seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO na Kubě
1. Stará Havana a její opevnění (Staré město s koloniální architekturou a jeho opevnění)
2. Trinidad a Valle de los Ingenios (Údolí cukrovarů)
3. Hrad San Pedro de la Roca v Santiago de Cuba (soustava opevnění na skalnatém ostrohu chránící přístav v Santiagu de Cuba)
4. Národní park Desembarco del Granma (oblast mysu Cabo Cruz na jihozápadě Kuby zahrnuje velkolepé terasy a útesy a jedny z nejpůsobivějších a nejstarších útesů lemujících západní Atlantik)
5. Údolí Viñales (Úrodné údolí obklopené horami. Pro zemědělskou výrobu, částečně tabáku, se stále používají tradiční technologie)
6. Archeologická krajina prvních kávových plantáží jihovýchodní Kuby (pozůstatky kávových plantáží z 19. století na předhůří Sierra Maestra jsou ukázkou zemědělských metod prvních osadníků)
7. Národní park Alejandro de Humboldt (endemické druhy rostlin i živočichů vzniklých na unikátním geologickém podloží)
8. Historické centrum Cienfuegos (koloniální město založené r. 1819. Architektura v neoklasicistním slohu)
9. Historické centrum Camaguey
* zdroj Wikipedia
Fauna a Flóra
Na východě ostrova můžete spatřit tropické džungle, pobřeží zase pokrývají porosty mangrovníků. A na každém rohu najdete palmu královskou, jež je národním stromem Kuby a která je jedním ze symbolů na erbu země. 5% rozlohy ostrova tvoří národní parky. Dnes jich je na Kubě evidováno 14. Turisticky nejoblíbenější parky jsou např. svými mogoty proslavené "Viňales", hojnou exotickou faunou a flórou "Guanahacabibes" na západním výběžku Kuby, bažinatá oblast "Ciénaga de Zapata" na jihu Kuby poblíž Zátoky sviní, potápěči oblíbené korálové útesy a písečné ostrůvky v "Jardínes de la Reina" v Karibském moři, deštné tropické lesy "Alejandro de Humboldt" poblíž historického města Baracoa či "Turquino" na jihovýchodě Kuby, kde se také nachází nejvyšší bod Kuby, hora "Pico Turquino".
Na Kubě nenaleznete příliš husté lesy, většinou jsou pak tvořeny akáty, kubánskými borovicemi a palmami, jimž dominuje palma královská. Krom palmy královské můžete na Kubě narazit až na 90 různých druhů palem, mezi nimiž třeba velmi rozšířený kokosovník ořechoplodý, endemická palma barrigona (wrightii) - hovorově palma břichatá nebo vzácná prehistorická endemická "Microcycas Calococma" nebo-li palma korková. Hojně lze vidět borovice na "Ostrově Mládeže", jemuž se dříve říkalo "Ostrov Borovic". V pevninských lesích a národních parcích lze vidět cedr, mahagonovník, ebenovník nebo eukalyptus. Občas lze spatřit i krásný majestátný Vlnovec ("Ceiba"), chlebovník, dále oranžové, žluté či modré flambojány nebo spatodea zvonkovitá ("tulipánovník"), kurbaryl či velmi hojně se vyskytující fíkovníky. Národní květinou je "Mariposa" - motýlovec věncový (běžně nazývána motýlek), jíž krásně voňavý, bíle či žlutě zbarvený květ, se podobá zmíněnému. Běžně na Kubě narazíte na durmany, bauhínie, mnohé orchideje, ixory, helikónie, solandra, merremia a celou dlouhou řadu nám méně známých či běžných květin. Na ostrově jsou rovněž hojně kaktusy a kapradiny.
Kubánské zemědělství se zaměřuje především na pěstování cukrové třtiny a tabáku. V četných ovocných sadech se pěstuje mango, papája, banány, citrusy, kvajáva, avokádo, ananas, anona, čerimoja, mamej nebo tamarind. Spatřit lze i bavlník, kakaovník a nechybí plantáže Kubánci milované kávy. Důležité pro kubánskou kuchyni jsou i rýžová pole, kukuřice, fazole, batáty, malanga nebo oblíbená yuca.
Na ostrově se vyskytuje více než 300 druhů ptáků, 900 druhů ryb a tisíce druhů měkkýšů a hmyzu. Žijí zde desítky endemických živočišných druhů, mezi nimi např. nejmenší pták světa - 2,8 cm velký kolibřík "zun zun". Ve volné přírodě dále můžete spatřit třeba krokodýla kubánského (vzácně, jsou spíše v rezervacích), ptáčka Tocororo (kubánský národní pták, jehož peří je zbarvené stejně jako kubánská vlajka), fretku kubánskou, hutíu, plameňáka kubánského, pelikány, vzácného papouška amazoňana kubánského, kriticky ohroženého hmyzožravce štětinatce kubánského nebo krásné drobné hlemýždě či širokou škálu leguánů, žab, ještěrek či nepříliš nebezpečných štírů. Největším hadem na Kubě je hroznýšovec kubánský, jež dorůstá délky až 4 metrů. Jedná se o nejedovatého hada, i přes svou velikost velmi obtížně spatřitelného, neboť žije v těžko přístupných horských terénech. Co můžete vidět na Kubě, jsou i někteří zajímaví pavouci, jako např. sklípkan kubánský, ovšem tento nepředstavuje pro člověka nijak vysokou míru nebezpečí. Běžně lze spatřit poletovat netopýry, na Kubě jich je až 25 různých druhů. Druhově hmyzí říše na ostrovní Kubě není až tak obsáhlá, jako na kontinentu. Zato až 50% hmyzu a především brouků jsou endemičtí. Zajímavé pak jsou mohutné stonožky a mnohonožky. Turisty na Kubě nejčastěji můžou "obtěžovat" především komáři a všudypřítomní šváby, jež jsou navíc relativně zdatnými "letci", a tak jim nečiní problém přiletět k Vám na hotelový balkon i do vyššího patra. Velké volně žijící savce a šelmy na Kubě prakticky nespatříte. Běžně tak spatříte především zvířata hospodářská jako koně, skot, prasata či kozy. Toulavé psy a kočky potkáte na Kubě na každém rohu.
Mořská fauna a flóra na Kubě je považovaná za jednu z nejkrásnějších na planetě. Pestrá škála podmořských živočichů je snem mnoha potápěčů. Nejlepším výchozím bodem pro potápění jsou pak oblasti Cayo Largo a María la Gorda, pokud plánujete i "pozemský" oddech v hotelu, a především pak Jardínes de la Reina (na jihu) s provizorním ubytováním přímo na moři a Jardínes del Rey (na severu). Volba lokality je pak přímo úměrná tomu, co především od potápění očekáváte a na co pod hladinou moře chcete narazit. V průzračně čistých vodách Karibského moře (na jihu Kuby) či Atlantského oceánu (severně od Kuby) můžete pod vodou spatřit dlouho řadu zástupců živočišné říše, jako např. chňapalové, chorchtalové, mořské želvy, tarpony, rejnoky, langusty a kraby, zelené murény, křídlatce velké, žraloka hedvábného, karibského nebo velrybího, kladivouny, vzácně vorvaně obrovského, chobotnice, mečouny, ostence, bodloky, kranasy, barakudy, kanice, ploskozubce, velrybáky, tuňáky a celou dlouhou řadu dalších. Na volném moři jak v "Atlantiku", tak v "Karibiku" lze spatřit delfíny.
Korálové útesy jsou domovem nespočtu zástupců rostlinné říše. Nechybí zde vzácný černý korál. Krásné zahrádky mělkých útesů jsou tvořeny mozkovníky, útesovníky, fialovými gorgóniemi a větevnatými korály. Lze spatřit žluté trubkovité či hnědé pohárové houby gigantických rozměrů, typických pro Karibské moře. Ve větších hloubkách převažují zejména houby stlačené.
Korálové útesy jsou domovem tisíců druhů ryb, více než 200 druhů mořských hub a 59 druhů korálů, 100 korýšů a 1400 druhů škeblí.
Kuba je rájem na zemi i proto, že se zde nevyskytují téměř žádné člověku nebezpečné druhy zvířat či rostlin.
Upozorňujeme, že je striktně zakázáno vyvážet z Kuby jakékoliv zástupce místní rostlinné a živočišné říše. To platí i pro potápěče, jež mají touhu odvézt si ze země jako trofej krásné křídlatce velké (strombus gigas).