Turistika na Kubě

Kuba nejsou jen krásné pláže a nicnedělání u moře. Ostrov nabízí spoustu zajímavých míst, kam stojí za to si udělat výlet, ať již do přírody, za kulturou či historií. 

Tipy na výlety na Kubě

Zde Vám přiblížíme 3 nejnavštěvovanější a nejoblíbenější lokality západní Kuby, hned po Havaně, jimiž jsou Varadero, Vinales, Trinidad, ale celý ostrov nabízí podstatně více možností, především pak na východě Kuby, kde naleznete nádhernou přírodu horského masívu Sierra Maestra s nejvyšší horou Kuby "Pico Turquino" (1974 m) nebo národní park "Alexandra Humboldta" v nejvýchodnější části Kuby, poblíž původního hlavního města Kuby "Baracoa". Východní - orientální - Kuba nabízí mnohé i pro příznivce historie a to jak dávné předkolumbovské, koloniální, ale i "revoluční", překrásné koloniální městečko "Baracoa", revoluční a historická města "Santiago de Cuba" a "Bayamo", koloniální město "Camaguey", moderní město "Holguín", jež se nachází 50 km od nejkrásnějších pláží východní Kuby - pláže "Guardalavaca, Esmeralda a Playa Pesquero". Dále nesmíme zapomenout i na panenské, idylické ostrůvky poblíž Kuby ("Cayo Santa María, Cayo Coco-Guillermo, Cayo Cruz" nebo na jihu "Cayo Largo"), kde naleznete ty úplně nejkrásnější pláže Kuby a velmi kvalitní hotelové resorty. V centrální Kubě stojí za pozornost i návštěvy měst "Cienfuegos" - moderní město s francouzským vlivem, "Santa Clara" - symbol revoluce s emblematickým pomníkem "Che Guevary" nebo městečka "Remedios" a "Sancti Spiritus", jež patří mezi 8 nejstarších, koloniálních, měst Kuby. Milovníky pozorování ptactva uchvátí národní park "Cienaga de Zapata", jižně od Varadera, u karibského pobřeží nebo národní park "Guanahacabibes" v nejzápadnější části ostrova, jež jsou domovem dlouhé řady zástupců endemické fauny a flóry Kuby. 

Varadero

Ikonický poloostrov "Hicacos", dnes známý především pod jménem Varadero, jež se nachází asi 150 kilometrů od Havany, si nemůže nechat ujít žádný návštěvník Kuby, jež miluje především krásné pláže a úžasné tyrkysové moře. Lokalita nabízí možnosti snad všech vodních sportů jako třeba potápění, rybaření, vodní skútry, windsurfing, kitesurfing nebo skydiving. K odpočinku lze využít 22 km dlouhou pláž, jež lemuje celé severní pobřeží poloostrova. Na konci poloostrova je i národní park "Varahicacos", v němž můžete obdivovat více než 500 let starý kaktus "El Patriarca", jež je považován za nejstarší žijící organismus na Kubě a jediného živého pamětníka příjezdu Kryštofa Kolumba na Kubu. V národním parku můžete spatřit i některé jeskyně, jako "Cueva Musulmanes" nebo "Cueva de Ambrosio", jež bývala útočištěm domorodých indiánů Tainů, jejichž malby jsou na stěnách jeskyně doposud dochovány, později v koloniálním období využívali jeskyní uprchnuvší otroci. Dnes je jeskyně domovem několika stovek malých, ovoce pojídajících, netopýrů, jež při návštěvě jeskyně běžně spatříte. Další jeskyně - "Cenote", v níž se dokonce můžete potápět a šnorchlovat, je "Cueva de Saturno", cca 20 km od Varadera, a v brakických vodách této jeskyně můžete pozorovat místní endemické ryby a slepé krevety. Za přírodou můžete vyrazit i do "Cuevas de Bellamar", jež se nachází poblíž města Matanzas, necelých 60 km od Varadera. Jedná se o jednu z nejstarších turistických atrakcí na Kubě, otevřeno již koncem 19. století, a nabízí nejdelší a nejhlubší jeskynní komplex celé Kuby. Nejzajímavější lokalita pro potápění a šnorchlování, "Playa Coral", se nachází cca 15 km před Varaderem. Milovníci delfínů mají na Varaderu hned dvě možnosti. Přímo na poloostrově v místním delfináriu či v rámci některého z výletů na katamaránu v dalším improvizovaném delfináriu přímo na otevřeném moři. Z místních marín (na poloostrově jsou 3) vyplouvají denně katamarány, čluny a jachty i za poznáním blízkých panenských ostrůvků, jako třeba "Cayo Blanco". Ačkoliv Varadero bylo založeno v polovině 16. století, historie zde příliš nenajdeme. Něco málo o Varaderu se můžete dozvědět v místním museu. Na mši do místního kostela Svaté Elvíry, r. 1938, lze zajít každou neděli v 10:30. Více historie nabídnou nedaleká města Matanzas a Cardénas, kam lze zajet zcela individuálně či v rámci některých z výletů, jež lze zakoupit na Varaderu. 

Nabídka zájezdů do Varadera

 

Městečko Trinidad

Jedním z nejstarších měst na Kubě je městečko Trinidad, které v roce 1514 založil španělský conquistador Diego Velázquez de Cuéllar. Původní název města zní Villa De la Santísima Trinidad, česky Obec nejsvětější trojice. Známé je pro svou koloniální architekturu, ale také pro obchod s cukrovou třtinou. Okolo městečka se rozkládaly rozsáhlé cukrové plantáže, které dnes už nenajdeme.  

Nabídka zájezdů do Trinidadu

 

Vinales 

Národní park „Valle de Viňales“ najdeme zhruba 30 kilometrů severně od města Piňar del Rio. Samotný park má rozlohu přes 21 000 hektarů a svou nádhernou přírodou ročně láká turisty z celého světa. Dominantou parku jsou Mogotes, vápencové masivy, které příroda vytvarovala do zajímavých homolí. Viňales je rájem pro všechny, kdo mají rádi přírodu. Popis výletu ve Viňales najdete mimo jiné zde.

Nabídka zájezdů do Viňales 

 

Co vám nesmí na Kubě uniknout

Kuba je známá nejen svými plážemi a koktejly. Neměli byste opomenout ani její jedinečnou přírodu. Na východě ostrova jsou to džungle, na jihu zase porosty mangrovníků. A na každém rohu najdete královskou palmu, která je dokonce jedním ze symbolů na erbu země. 

Fauna a flora

Na ostrově se vyskytuje více než 300 druhů ptáků, 900 druhů ryb a tisíce druhů měkkýšů a hmyzu. Žije zde stovky endemických živočišných a rostlinných druhů a nejmenší pták světa - 2,8 cm velký kolibřík. Mořská fauna a flóra na Kubě je považovaná za jednu z nejkrásnějších na planetě.

Nevyskytují se zde žádné člověku nebezpečné druhy zvířat či rostlin.

Tocororo je považován za národního ptáka, díky jeho zabarvení (červená, bílá a modrá), což jsou barvy kubánské vlajky. Národní kytkou je Mariposa(v překladu motýlek), jíž květ se podobá zmíněnému, odkud získala své jméno. Její čistá bílá barva reprezentuje čistotu lidských ideálů. Královská palma, národní strom, se dorůstá až do výšky 30 metrů a je všudepřítomný. Také zde rostou desítky druhů ovocných a exotických stromů (mango, avokádo, papaya, guava, banánovník, citrusy, ...).

 

Památky UNESCO na Kubě 

Mezi poamátky světového kulturního dědictví pak neodmyslitelně patří také Historické centrum Havany, Pevnost San Pedro de la Roca (více informací zde), Humboldtův park (více informací zde), Desembarco del Granma (více informací zde), nebo Archeologická naleziště okolo kávových plantáží jihovýchodní Kuby. 

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace
AKTUÁLNÍ SITUACE - PRODEJ OD 16.08.2020