Doprava na Kubě

Po dlouhém letu jste přistáli na ostrově, dopravu do hotelu Vám zajistí cestovní kancelář. Co když ale chcete podniknout výlet na vlastní pěst? 

Druhy dopravy

Pokud se na Kubu vydáte takzvaně na vlastní pěst, výhodou pro Vás bude více času na poznávání ostrova dle Vašich vlastních preferencí, ale při plánování přesunů se můžete pořádně zapotit. Přepravovat se z místa na místo je možné následujícími způsoby:

  • autobusy - turistické, meziměstské, MHD
  • vlaky,
  • letecky,
  • taxíky,
  • nebo si můžete jednoduše půjčit vlastní auto a Kubu si projet po vlastní ose. 

Na Kubě je běžné i vidět na silnicích spousty stopařů, ale tuto variantu turistům příliš nedoporučujeme.

Cestování po Kubě

Každá z možností cestování na Kubě má své pro a proti, ať už se jedná o cenu, pohodlí či bezpečnost. Pojďme si krátce představit jednotlivé způsoby.

Cestování autem

Pokud je pro vás pohodlnější vlastní program a rozložení trasy, ideální bude pronájem auta. Vybrat si můžete staré americké veterány (zde pouze varianta s místním řidičem) nebo novější moderní komfortní vozy (klasický pronájem auta).

Půjčovny aut

Autopůjčovny jsou zde běžné, ve všech větších městech, na letištích a turistických resortech. Fungují zde 3 hlavní autopůjčovny: REX, Cubacar-Havanautos a VIA Rent a Car. Všeobecně je výše nájmu vozu na Kubě dražší než v jiných zemích světa. Kvalita aut je solidní. Technické zabezpečení (linka nouze) a servisy fungující. Silniční síť v solidní kvalitě. Benzínové pumpy jsou frekventované ve městech. Mezi městy jich je méně, a proto nikdy nejezděte "na doraz". Občas se může stát, že benzín na pumpě není k dispozici a je třeba vyhledat pumpu jinou. Pronájem auta lze zajistit a předplatit již v předstihu před zahájením dovolené (s ohledem na menší vozový park autopůjčoven je tato varianta vřele doporučená a s co největším předstihem). Na místě se doplácí povinné pojištění, druhý řidič, PHM. Dále je nutné složit kauci, jež bude navrácena při předání vozu (obvykle 200 USD). Neplánujte dlouhé trasy v již první den nájmu vozu. Není neobvyklé větší zdržení při přebírání vozu a sepisování nájemní smlouvy vozu. 

Na Kubě lze zapůjčit také obytné karavany, skútry Piaggio MP3, kola nebo elektrokola

Přeprava ve městě

  • Místní taxi - tzv. "almendrones" - jsou to velmi stará auta v horším technickém stavu, objíždějí stanovenou trasu, na níž můžete kdekoliv nastoupit a vystoupit (nezaveze Vás tedy na přesnou adresu, musíte znát okruh, jaký vůz jezdí a přizpůsobit se jeho trase). Ekonomicky mimořádně výhodná varianta. Vozy jsou opatřeny nápaditou samolepkou TAXI
  • Klasické taxi – zajišťováno státní firmou CUBATAXI. Moderní, pohodlná, klimatizovaná auta. Cenově srovnatelné s ČR (cca 1 km = 30 CUP). Ceny jsou smluvní, vozy nejsou vybaveny taxametry. Některé trasy mají fixní tabulkové ceny. (Např. z letiště do hotelu v Havaně nebo z hotelu v Havaně do hotelu na Varadero, apod.)
  • Cocotaxi - legrační nápadná žlutá vozítka (zastřešené moto), která lze využívat jako taxi. Na krátkou projížďku či nutný přesun po Havaně je to zajímavá a doporučená přeprava
  • V Havaně se dále nabízí možnost přeprava s Bicitaxi (vozík se dvěma sedačkami připojený za kolem) nebo turistickým dvoupatrovým autobusem "Havanatour Bus", jež po celý den objíždí nejzajímavější turistické objekty a lokality a funguje na principu Hop on, Hop Off

Městská hromadná doprava v Havaně

Do roku 1952 v Havaně jezdily tramvaje, šlo o jednu z nejstarších tramvajových sítích na světě. Dnes se po hlavním městě Kuby dopravíte především autobusy. Hromadná městská doprava není turistům doporučována. Autobusy jsou v horším technickém stavu, přeplněné, neklimatizované a mnohdy se vůbec neřídí platnými jízdními řády. Na druhou stranu je autobusová přeprava po městě mimořádně levná. Lepší variantou hromadné dopravy jsou tzv. "taxi ruteros", většinou menší modernější minibusy nebo "gazellas" - mikrobusy, ale není jich mnoho a nefungují na všech zásadních trasách.

Vlaky na Kubě

Všechna důležitá města Kuby spojuje železnice. Hlavní trasa vede od Pinar de Rio přes Havanu až do Guantanáma. Vlaky se tu dělí do čtyř kategorií: servicio especial (rychlík), primera especial (osobní vlak – 1. třída), seguda clase (2. třída) a lechero, který se dá přirovnat k regionálnímu couráku. Vlaková doprava není příliš spolehlivá ve smyslu jízdních řádů a velkých zpoždění. Pro přepravu napříč ostrovem spíše doporučujeme turistické autobusy, eventuálně autobusy Viazul.

Autobusy na Kubě - meziměstská doprava

Dalším typem autobusů, s nimiž se na Kubě můžete setkat jsou tzv. "camellos".  Dlouhá speciálně vyrobené autobusy, jež připomínají návěs za kamionem. Je to ale nespolehlivá a časově náročná doprava. Pokud se pro cestu rozhodnete, počítejte s dlouhým zpožděním a poruchami, které jsou tu téměř na denním pořádku. Nejoptimálnější způsob meziměstské přepravy jsou turistické autobusy, tzv. "conectandos", jež spojují většinu důležitých měst na Kubě. Tento autobus Vás vyzvedne přímo v hotelu, kde jste ubytováni v předem daném čase a zanechá Vás ve Vašem následném hotelu v lokalitě, kam se přepravujete. Cenově velmi přijatelná varianta, lze objednat v předstihu u cestovních kanceláří. Hojně využívané jsou také autobusy "Viazul", jež mají centrální zastávku ve většině důležitých měst a turisticky zajímavých lokalit. Zpoždění se zde běžně objevují, autobusy jsou starší, ale klimatizované. Přeprava probíhá z nádraží na nádraží, tedy, není možné vyzvednutí ve Vašem hotelu. Ve vysoké sezoně bývají velmi vytížené, takže i zde se doporučuje provést rezervaci v předstihu.

Vnitrostátní letecká doprava

Pro dlouhé přesuny z Havany do Santiago de Cuba či do Holguínu nebo do turistických resortů ostrovů Cayo Coco-Guillermo či Cayo Largo je nejrychlejší a nejpohodlnější letecký přesun. Ceny letenek jsou relativně vysoké, většina tras operuje pouze pár dní v týdnu, takže vytíženost je extrémní. Tento způsob přepravy je nutné plánovat hodně v předstihu Vaší dovolené, prověřte i v jakých dnech se létá a v žádném případě neplánujete přelet na totožný den, kdy na Kubu přilétáte nebo kdy z Kuby odlétáte. Změny v letovém řádu by mohly zapříčinit ztrátu spojení na Váš mezinárodní let. Letecká společnost by za takovou situaci nenesla zodpovědnost. Přesný letový řád u mnoha letových tras neexistuje, především pak na ostrůvky (Cayos) a časy odletů se upřesňují až 24 hod před odletem. Informace standardně podává klientům delegát CK, jež letenky zajišťuje. Není výjimkou, že i přes potvrzenou rezervaci se některé lety občas ruší (ať už z technických důvodů nebo kvůli nepřízni počasí). Přeprava se pak v totožném datu zajišťuje po zemi autobusem. I s touto variantou je nutné počítat, pokud byste objednávali vnitrostátní letenky. 

Mohlo by vás zajímat

Víza na Kubu

Očkování na Kubě

Bezpečnost na Kubě

Měna a ceny na Kubě

Důležité kontakty při cestě na Kubu

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace
MAURICIUS