Havana - hlavní město Kuby

Romantická, velkolepá, moderní i historická. Havana je město mnoha tváří, oblíbená zákoutí si v ní najde každý. Založena byla v roce 1519, hlavním městem Kuby se stala v roce 1902, od té doby zažila mnoho krušných chvil i doby velké slávy. Proč návštěvníky Havana fascinuje? 

Havana město

Hlavní město Kuby obývají více než dva miliony lidí a člení se na 15 městských čtvrtí. Destinaci, která je srovnatelná s mnohými evropskými městy, vyhledává čím dál více turistů. Jedinečné město leží na pobřeží a svým tvarem připomíná španělský vějíř. Mnozí, kdo město navštívili tvrdí, že tu můžete strávit i celé týdny a stále budete mít co objevovat. Zamilujete si španělskou koloniální architekturu, díky které je město na seznamu památek UNESCO, bujarý noční život, úžasná přátelská atmosféra plná hudby, tance, rumu a doutníků, skvělé klimatické podmínky, nedaleké pláže a mimořádně vysoká bezpečnost. To jsou některé z hlavních důvodů, proč je metropole Kuby jedním z nejvyhledávanějších míst celého Karibiku.  
 

Co vidět v Havaně

Největší kubánské město je plné romantických uliček s historickými památkami, které se díky své kráse zapsaly do dědictví UNESCO. Smutným kontrastem je, že vedle historických budov najdeme v Havaně také rozpadající se domy a děravé silnice. Toto jsou jedny z nejzajímavějších a nejvýznamnějších náměstí a oblastí ve Staré Havaně, jež je právě tím nejdůležitějším místem celého města:

 • Plaza de Armas (od 16. století centrum města, zde byla založena Havana v kapli Templete)
 • Plaza de la Catedral (dominantou náměstí je barokní katedrála, kde v minulosti byly uloženy ostatky Kryštofa Kolumba. O pár metrů dále se nachází nejslavnější kubánská restaurace La Bodeguita del Medio)
 • Plaza de San Francisco (blízko přístavu)
 • Plaza Vieja (dříve sloužilo jako velké tržiště, také s otroky)
 • Plaza del Cristo (nejméně turistické náměstí Staré Havany, místo zábavy především místních obyvatel)

V Havaně dále nezapomeňte navštívit:

 • náměstí Parque Central (krásný park lemovaný luxusními hotely, vystavěných v koloniální architektuře, skvostné Gran Teatro de La Habana, kde sídlí národní balet i opera, poblíž se nachází i slavný bar Floridita)
 • bulvár Prado (vede od pobřežní promenády Malecón a končí na náměstí Parque Central, z obou stran lemován krásnými budovami, např. budova Bacardi či hotel Sevilla, místo, kde se shromažďují pouliční umělci, dominantou bulváru je Muzeum Revoluce, také zvané Prezidentský palác)
 • náměstí Parque de la Franternidad (dominantou je impozantní budova Kapitolu, kde zasedá senát i sněmovna reprezentantů, za Kapitolem se nachází původní továrna na výrobu doutníků Partagas)
 • Čínská čtvrť - nedaleko od Kapitolu
 • nábřežní promenáda Malecón (místo nočního života místních obyvatel - hlavně o víkendech a svátcích, díky své délce 8 km délky podél pobřeží si vysloužila přezdívku "nejdelší lavička světa". Dominantou Malecónu je slavný a krásný hotel Nacional de Cuba, jež rozhodně stojí za návštěvu)
 • komplex pevností El Morro a La Cabana (vystaveny jako ochrana havanského přístavu, dodnes zde probíhá každý večer ceremonie Canonazo, od pevností je úchvatná vyhlídka na Havanu přes zátoku)
 • 20 m vysoká socha El Cristo de La Habana - nedaleko od pevnosti La Cabana, překrásná vyhlídka odsud na město
 • Plaza de la Revolución (jedno z největších náměstí na světě se svými 72,000 m2, dominantou je socha s památníkem José Martího, náměstí lemují budovy ministerstev, národní divadlo a národní knihovna)
 • Necropolis de Colón - Kolumbův hřbitov v městské čtvrti Vedado (jeden z "nejzajímavějších" hřbitovů planety, mimořádně zachovalý a udržovaný, pod patronací UNESCO)
 • městská čtvrť Vedado - nabízí krásné paláce mezi bulváry Paseo a Avenida de los Presidentes, věhlasné zmrzlinářství Coppelia, ulice La Rampa - tepna nočního života Havany s řadou klubů, barů, restaurací, divadel a kin, park Johna Lennona, ulička "Callejon de Hamel" věnovaná afro-kubánské kultuře a umění nebo havanská univerzita
 • městská část Playa - zde nejluxusnější a nejbezpečnější čtvrť Havany - Miramar, zároveň hlavní hotelová zóna města. Nedaleko slavný kabaret Tropicana. Na samém konci Playa, v městské čtvrti Jaimanitas, zajímavé dílo umělce José Fustera, inspirované tvorbou Antoni Gaudího, Fusterlandia - architektonicky "upravená a vydekorovaná" ulice
 • blízké okolí Havany - Playas del Este (krásné pláže vzdálené jen několik km od centra města), Cojimar - rybářské vesnička, kde Hemingway kotvil svou loď a vesnička San Francisco de Paula, kde se nachází Hemingwayovo museum Finca la Vigia

Mimo jiné můžete v Havaně navštívit několik továren na výrobu doutníků, muzeum rumu, muzeum čokolády, muzeum starých automobilů či krásné a velké Národní muzeum umění, muzeum revoluce, Napoleonovo muzeum, historické farmaceutické muzeum, městské muzeum a celou dlouhou řadu dalších muzeí či galérií či navštívit slavné objekty Kapitolu, pevností El Morro a La Cabana nebo Muzeum revoluce. 

Zatančit můžete zajít do Casa de la Musica v centrální Havaně nebo ve čtvrti Playa, úžasné kabarety navštívíte v Tropicaně nebo v klubu Parisien v hotelu Nacional. Noční hudební a taneční párty probíhají v klubech El Sauce, Dos Gardenias, Don Cangrejo nebo La Cecilia. V komplexu "Fabrica de Arte" si přijdou na své milovníci hudby, tance, zpěvu, umění či zde posedí v některé z místních restaurací či kaváren. Nejlepší jazz se hraje v klubu La Zorra y el Cuervo, skvělou hudbu nabídnou kluby El Gato Tuerto, Salon Rojo nebo vystoupení Buena Vista Social Club ve Staré Havaně či v klubu Habana Café v hotelu Meliá Cohiba. 

Kvalitní a velmi symbolickou večeři si můžete dát ve slavné "filmové" restauraci La Guarida nebo lze vybírat i mezi mimořádně kvalitními a renomovanými restauracemi jako San Cristobal, Dona Eutemia, El Patio, El Cocinero, Café Laurent, Café del Oriente a celou dlouhou řadou dalších. Typické restaurace, jež ocení díky své atmosféře především turisté jsou La Bodeguita del Medio, La Floridita, Sloppy Joes Bar nebo El Aljibe.  

Mohlo by vás zajímat

Geografie Kuby

Nejkrásnější pláže Kuby

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace
MAURICIUS