Počasí na Kubě

Jedna z největších předností Kuby, při volbě dovolenkové destinace, jsou její klimatické podmínky a celoročně příjemné počasí. Koupání a opalování, stejně tak cestování po ostrově, jsou realizovatelné po celý rok.  

Charakteristika počasí na Kubě

Kuba se nachází v tropickém podnebním pásu. Teplotu vody i vzduchu ovlivňují Golfský proud a pasáty. Obecně se dá říci, že východní Kuba je teplejší než západní, stejně tak jižní (karibské) pobřeží je teplejší než severní (atlantské) pobřeží. 

Během celého roku je počasí na Kubě příjemné, v moři se dá koupat jak v lednu, tak v srpnu. Tak jako u nás v ČR, teplejší měsíce jsou letní a chladnějšími měsíci jsou zimní. Kuba nerozlišuje čtyři roční období. Dle parametrů počasí se rok dělí na období dešťů a období sucha. Období sucha začíná v listopadu a končí v dubnu, na období dešťů tak připadají měsíce květen až říjen. V této části roku je dlouhodobě zaznamenán výrazně vyšší úhrn dešťových srážek. Ovšem toto neznamená, že v létě by neustále pršelo či v březnu nespadla ani kapka deště. S dešťovými přeháňkami se na Kuby setkáte téměř každý den, bývají ovšem velmi krátké (20-45 min, obvykle v brzkých ranních hodinách či pozdních odpoledních) a v letních měsících to právě bývají srážky velmi intenzivní, kdy během krátké doby spadne velké množství vody (krásně to osvěží horký letní vzduch), zatímco deště v zimě mohou být i déletrvající, ale s úhrnem srážek relativně nízkým. V letních měsících jsou i častým jevem silné bouřky. Když přijde studená fronta, může pršet i vydatněji, a to jak v létě, tak v zimě, ovšem i v takovém případě horší počasí obvykle nepřetrvává déle než 3 dny. Během celého roku počítejte s relativně vysokou vlhkostí vzduchu, jež zpravidla neklesá pod 70% a nepřekračuje 85%. Dlouhodobý celoroční průměr vlhkosti vzduchu činí 76%. Od července do října, výjimečně i v jiných měsících, může na Kubu dorazit i hurikán. Hurikány jsou každoročně běžným jevem v oblasti Karibiku, ale neznamená to, že každým rokem hurikán na Kubu musí dorazit a už vůbec to neznamená, že by dorazil v té největší síle kategorie 5. Navíc se jedná o velmi dobře predikovaný fenomén, na nějž se země obvykle včas dokáže připravit a zvládne tak zamezit nebezpečí na životech. Hurikán Vás nepřekvapí, o pravděpodobnosti výskytu je známo několik dní, někdy i týdnů, předem a lze tak zavčasu evakuovat turisty a obyvatelé do bezpečných zón. Jevem, jež se na Kubě může vyskytnout a bohužel se předpovědět zavčasu nedá jsou tornáda, naštěstí jejich výskyt je více méně výjimečný. V žádných končinách Kuby (ani na vrcholcích nejvyšších hor) se nesetkáte, se sněžením či mrazem. Historicky nejnižší teplota na Kubě byla naměřena v únoru 1996, v Baiona, provincie Holguín, a to 0,6 °C. Naopak nejvyšší teplota byla naměřena v dubnu roku 2020 na stanici Veguitas, v provincii Granma, a to ve výši 39,3 °C. Největrnější období na Kubě přichází na přelomu měsíců březen a duben, tzv. "vientos de cuaresma", celoročně je výskyt mírného větru běžným jevem.

Kdy jet na Kubu

Z turistického hlediska je Kuba destinací jednoznačně celoroční. Volte tedy takový termín, jaký vyhovuje ze všeho nejvíce právě Vám, s ohledem na dovolené, prázdniny, školu, zaměstnání, účel Vaší cesty či Vámi stanovený rozpočet (vysoká sezona - zima, léto, Vánoce a Silvestr, nízká sezona - jaro a podzim). Pokud je cílem Vaší cesty především koupání v moři, opalování a horké dny, pak leťte na Kubu v létě či na podzim, ale počítejte s variantou větší pravděpodobnosti intenzivních, leč kratších dešťů či ojedinělého výskytu hurikánu. Pokud plánujete z Kuby co nejvíce vidět a co nejvíce procestovat, pak vhodným obdobím jsou zimní měsíce, kdy teploty vzduchu jsou již nižší, leč stále příjemně teplé (vzduch i moře). Nejstabilnější počasí na Kubě co do teploty vzduchu, úhrnu srážek a nepravděpodobného výskytu hurikánů je od druhé poloviny února do dubna. Největší koncentrace turistů na Kubě je v období nejvyšší turistické sezony (01/11 - 30/04 a 01/07 - 31/08). Mimo toto období je Kuba výrazně volnější, služby dostupnější (např. pronájem vozů či ubytovací kapacita v hotelech) a finančně přijatelnější. 

Naše CK má přímo na Kubě k dispozici česky hovořící delegáty 365 dní v roce.

 

 

 

 

 

 

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace
KUBA - KAWAMA