Kubánská revoluce

Při návštěvě Kuby si nelze nevšimnout nápisů Viva la Revolución a potrétů Che Guevary. Historie a politika se staly nedílnou součástí dnešní podoby země. 

 

Co předcházelo revoluci

Původně Kubu obývali indiáni, konkrétně kmeny Tainů, Sibonejů, a Karibů. Když Kubu v roce 1492 objevil Krištof Kolumbus, situace na ostrově se změnila poprvé. Po prozkoumávání země ji o pár let později začali kolonizovat Španělé a mimo jiné zde zavedli otroctví. 

Nevolníci pocházeli především z Nigérie a pracovali na plantážích s kávou, třtinou a tabákem. I díky otrocké práci byla Kuba dlouho největším vývozcem cukrové třtiny na světě. Další důležitá změna přišla roku 1898, kdy po španělsko-americké válce Španělsko o Kubu přišlo. Země propadla Američanům. Třetí zlom přišel 20. 5. 1920, kdy Kuba získala samostatnost. Nebylo to ovšem zadarmo. Spojené státy si nechaly v pronájmu území Guantanáma a do kubánské ústavy přidali Plauttův dodatek. Podle něj má USA kdykoli právo intervence na Kubu. 

 

Průběh kubánské revoluce

Kubánská revoluce v 50. letech 20. století pro karibský ostrov znamenala snad největší dosavadní změnu. Hnutí 26. července svrhlo Batistúv režim a ustanovilo novou kubánskou vládu pod vedením Fidela Castra. Samotná revoluce začala 26. července 1953 útokem na kasárna v Moncada a skončila prvního ledna 1959, kdy Batista opustil zemi a města Santiago de Cuba a Santa Clara obsadili revolucionáři. 

Ústřední dvojicí celé revoluce byli Ernesto Che Guevara a Fidel Castro. První z nich se narodil v Argentině, vystudoval medicínu a pak se vydal na cestu po Jižní a Střední Americe. V roce 1955 se v Mexiku seznámil s Castrem a další desetiletí byl jeho pravou rukou. Po ustanovení nové vlády ho jeho přítel Fidel jmenoval ředitelem národní banky, ministrem hospodářství a průmyslu. Che Guevara pak v roce 1965 Kubu opustil. Zemřel o dva roky později, kdy ho zabili při pokusu podnítit revoluci v Bolívii. Fidel Castro vystudoval práva na univerzitě v Havaně. V roce 1959 se stal nejmladší hlavou státu, který se držel u moci až do své smrti. Stal se tak nejdéle vládnoucím státníkem na světě. 

 

Co následovalo po revoluci

Po převratu se Castro stal prezidentem Kuby, současně byl i generálním tajemníkem místní komunistické strany a hlavní velitel ozbrojených sil. Byl sice impozantní, ale později se z něj stala spíše otravná patriarchální figura. Přesto ho Kubánci jako prezidenta respektovali až do jeho smrti v roce 2016.

Na začátku roku 1960 na ostrov zavítali zástupci SSSR, aby podepsali obchodní smlouvu mezi oběma zeměmi. V květnu téhož roku Kuba se Sovětským svazem navázala oficiální diplomatické styky a přijala masivní ekonomickou a vojenskou pomoc. Na to zareagovalo USA, které na Kubu uvalilo obchodní embargo, které v různých obměnách trvá dodnes. V dubnu 1961 Fidel Castro se oficiálně přihlásil k socialismu. Ten na Kubě svým způsobem trvá dodnes. 

Více o kubánské revoluce najdete na wikipedii zde.

 

Mohlo by vás zajímat

Historie Kuby v datech

Nejvýznamější kubánské osobnosti

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace
Akce Kuba