Historie Kuby v datech

 • rok 1492 - objevení Kuby Kryštofem Kolumbem
 • rok 1511 - na Kubě se usadila první Španělská kolonie. Kuba zůstala španělskou kolonií po téměř 400 let.
 • rok 1886 - zrušení otroctví
 • rok 1898 - proběhla Španělsko-americká válka, ve které Španělsko ztratilo vládu nad Kubou, krátké období byla Kuba pod správou USA.
 • 20. května 1902 - vyhlášena nezávislost Kuby. USA si jako podmínku stažení svých vojsk udržely v pronájmu vojenskou základnu Guantánamo.
 • rok 1933 - k moci se dostává seržant Fulgencio Batista y Zaldívar
 • rok 1956 - 1959 - Kubánská revoluce pod vedením Fidela Castra a Ernesta Che Guevary
 • rok 1961 - nastolena vláda komunistické strany, všechny ostatní strany jsou zakázány
 • říjen 1962 - Karibská krize - Poté, co USA rozmístily rakety středního doletu v Turecku a Fidel Castro požádal SSSR o ochranu před americkou agresí, rozhodlo sovětské vedení v čele s Nikitou Chruščovem tajně rozmístit na Kubě jaderné rakety. USA zahájily námořní blokádu Kuby. Nikita S. Chruščov oficiálně oznámil, že SSSR stáhne své rakety pod kontrolou OSN, pokud se USA zavážou neprovést invazi na Kubu a stáhnou rakety středního doletu z Turecka. Touto dohodou byla dne 28. října 1962 hrozící jaderná krize ukončena.
 • počátek 90. let - rozpad SSSR, ukončení sponzorování země v rámci RVHP, velká hospodářská krize
 • rok 2006 - oslabený a nemocný Fidel Castro je nucen abdikovat a prezidentské pravomoci přebírá Fidelův bratr Raúl Castro

 

Mohlo by vás zajímat

Kubánská revoluce

Nejvýznamější kubánské osobnosti

Osobnosti kubánské historie

Fulgencio Batista y Zaldívar

Fulgencio Batista y Zaldívar

V roce 1933 se k moci dostal seržant Fulgencio Batista y Zaldívar, který v zemi zavedl nejdříve relativně otevřenou vládu. Kubu v různých podobách kontroloval v letech 1933–1944 a poté opět 1952–1959.

V období své první vlády Batista prosadil řadu sociálně laděných zákonů a byl znám dobrou spoluprací s odbory. Za druhé světové války vyhlásil válku Japonsku, Německu a Itálii, válečných operací se však Kuba přímo neúčastnila. V roce 1944 uspořádal v zemi svobodné volby, ve kterých zvítězil nastávající prezident Ramón Grau. Batista následujících 8 let žil v USA, domácí politiky se však účastnil na dálku a byl dokonce zvolen senátorem „v nepřítomnosti“.

Po návratu na Kubu v roce 1952 se rozhodl kandidovat na prezidenta. Před volbami však bylo jasné, že kandidující Batista skončí na slabém 3. místě. Batista se proto rozhodl jednat. Dne 10. března 1952 se zmocnil vlády v zemi vojenským pučem. Jeho následující vláda se již projevovala korupcí, policejní brutalitou, překaženými volbami v roce 1954 a zhoršující se ekonomickou situací. Havana se stala známým centrem gamblerů, prostituce a americké mafie.

Ernesto "Che" Guevara

Ernesto Che Guevara

Che Guevara se krátce po revoluci angažoval v masových popravách v havanské pevnosti. Z této doby je známý i jeho výrok: "Ano popravovali jsme, popravujeme a budeme popravovat" ("...Sí hemos fusilado, fusilamos y seguiremos fusilando") pronesený při projevu v OSN v New Yorku. Poté se stal výcvikovým náčelníkem armády, šéfem Národní banky a od roku 1961 ministrem průmyslu. V této funkci byl zastáncem tvrdé centralizace a rozpočtového financování ekonomiky. 8. října 1967 byl zastřelen v Bolívii.

Fidel Castro

Fidel Castro

Dr. Fidel Alejandro Castro Ruz je bývalý kubánský diktátor, revolucionář a dosavadní generální tajemník Komunistické strany Kuby. Vládl od roku 1959, kdy byl pod jeho vedením svržen generál Fulgencio Batista, až do roku 2006, kdy těžce onemocněl a jeho funkce kromě vedení strany převzal jeho bratr Raúl Castro.

Castrova vláda se zapsala do dějin země výstavbou socialismu, rozvojem zemědělství, cenzurou tisku, integrací do RVHP, porušováním lidských práv, zadržováním velkého počtu politických vězňů či nedostatkem řešení chudoby většiny obyvatelstva na přelomu 20. a 21. století.

Raúl Castro

Raúl Castro

Raúl Castro Ruz je bývalý kubánský revolucionář a nynější politik, mladší bratr Fidela Castra. V roce 2006, po Fidelově onemocnění, stanul v čele Kuby.

 

 

 

Mohlo by vás zajímat

Kubánská revoluce

Historie Kuby v datech

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace
KUBA 1.7.-11.7.24